czwartek, 12 maj 2022 16:29

ETF a płynność – co trzeba wiedzieć?

ETF ETF Zdjęcie autorstwa Anna Nekrashevich z Pexels

Choć fundusze ETF dopiero zyskują na popularności, to wielu inwestorów dostrzega ich potencjał i chętnie dodaje je do swoich portfeli inwestycyjnych. Zanim jednak podejmą taką decyzję, często analizują oni wybrane ETF-y pod względem płynności. Dlaczego?

 

Czym jest płynność na rynku inwestycyjnym?

Płynność to jeden z najważniejszych terminów, z jakimi ma styczność każdy początkujący inwestor. Czym jest płynność? W odniesieniu do akcji, ETF-ów czy innych instrumentów notowanych na rynkach, to po prostu łatwość ich nabycia i sprzedaży, czyli odpowiednio dostępność na rynku i zainteresowanie nimi wśród inwestorów.

Chociaż płynność powinna być jednym z kluczowych czynników przy tworzeniu portfela inwestycyjnego, to – jak pokazuje praktyka – inwestorzy często o niej zapominają. Dlaczego? Powodem jest koncentrowanie się na innych kwestiach, w tym zwłaszcza:

 • Dla wielu inwestorów to właśnie poziom ryzyka, jakie będą musieli ponieść, jest kluczowy przy podejmowaniu decyzji.
 • Wysokość opłat nie pozostaje bez wpływu na zysk inwestora i dlatego ma wysoki priorytet.

Tymczasem od płynności danego instrumentu (np. funduszu ETF) zależy to, czy inwestor łatwo go spienięży, czyli otrzyma oczekiwaną kwotę środków.

Płynność a fundusze ETF – najważniejsze informacje

Jak wygląda kwestia płynności w przypadku funduszy ETF? W Polsce ETF-y nie są jeszcze szczególnie popularne. Ma to związek choćby z faktem, że jest to produkt stosunkowo nowy, z którym jeszcze niewielu inwestorów miało styczność – debiut funduszy ETF na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych miał miejsce dopiero w III kwartale 2010 r. Ma to swoje konsekwencje – często nabywcą lub sprzedawcą ETF-ów jest animator rynku, nie zaś inny inwestor.

Animatorzy rynku (market makers), o których więcej można przeczytać tutaj, to m.in. domy maklerskie. Dzięki nabywaniu różnych instrumentów na własny rachunek mogą one zaoferować je później klientom. Jednocześnie w ten sposób zapewniają one rynkowi płynność i zarabiają na spreadzie (różnicy między ceną zakupu a ceną sprzedaży).

Płynność ETF-ów na tle innych instrumentów inwestycyjnych

Pod względem płynności fundusze ETF nie wypadają najlepiej ze względu na wciąż niewielką liczbę nabywających je inwestorów. Jak w tej kwestii ETF-y prezentują się na tle innych najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych?

Prawdą jest, że ETF-y cechują się mniejszą płynnością niż np. akcje. Inwestorzy preferujący aktywne inwestowanie mają nieporównywalnie więcej możliwości zarówno zakupu, jak i sprzedaży posiadanych papierów wartościowych. Z drugiej strony ETF-y są lepszą ofertą niż np. fundusze inwestycyjne, które pod względem płynności są jeszcze bardziej hermetyczne.

Jak uniknąć problemów ze sprzedażą ETF-ów? Najprostszym sposobem jest porównanie dostępnych funduszy. Główne czynniki wpływające na płynność ETF-ów to ich skład, wolumen obrotu oraz otoczenie inwestycyjne.

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 15:08
 • ETF a płynność – co trzeba wiedzieć?
  ETF a płynność – co trzeba wiedzieć?

  Choć fundusze ETF dopiero zyskują na popularności, to wielu inwestorów dostrzega ich potencjał i chętnie dodaje je do swoich portfeli inwestycyjnych. Zanim jednak podejmą taką decyzję, często analizują oni wybrane ETF-y pod względem płynności. Dlaczego?

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:29
 • Worki do odkurzacza Budget
  Worki do odkurzacza Budget

  Worki do odkurzacza są nieodzownym akcesorium, które po prostu musi posiadać każdy użytkownik tradycyjnego odkurzacza domowego.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:12
 • Reklama produktów w sklepie spożywczym - jak zwrócić uwagę klienta?
  Reklama produktów w sklepie spożywczym - jak zwrócić uwagę klienta?

  Prowadzenie sklepu spożywczego rządzi się swoimi prawami. Sposobów na promocję jest wiele, a większość z nich odbywa się metodą stacjonarną. Internet w kontekście sklepu spożywczego nie jest bardzo przydatną rzeczą.

  Written on sobota, 30 kwiecień 2022 09:55
 • Skup aut za gotówkę, czyli dlaczego warto sprzedać używane auto do skupu
  Skup aut za gotówkę, czyli dlaczego warto sprzedać używane auto do skupu

  Szybka i bezproblemowa transakcja oraz gotówka od ręki? Sprzedaż samochodu nigdy nie była tak prosta! Zapomnij o samodzielnym szukaniu kupca i postaw na sprawdzony skup samochodów, dzięki któremu błyskawicznie pozbędziesz się problemu.

  Written on poniedziałek, 11 kwiecień 2022 09:29
 • Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony
  Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony

  Kamizelka kuloodporna jest od niemalże 120 lat najpopularniejszym sposobem na ochronę przed pociskami z karabinów i pistoletów. Choć główne jej założenie jest niezmienne, tak sama technologia w jakiej kamizelki kuloodporne są wykonywane, bardzo mocno poszła do przodu. Dziś kamizelki kuloodporne to nie toporne i ciężkie zbroje, tylko lekkie, elastyczne kamizelki kuloodporne, które są w stanie zatrzymać naprawdę potężne pociski. W jaki sposób zbudowana jest współczesna kamizelka kuloodporna i jak zatrzymuje ona pociski?

  Written on wtorek, 05 kwiecień 2022 07:21
 • Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie
  Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie

  Każdy z nas korzysta z co najmniej 5 aplikacji każdego dnia. Co ciekawe, to właśnie aplikacje mobilne stały się dziś fundamentem smartfonów. Dzięki aplikacjom możemy płacić online, komunikować się z najbliższymi, przeglądać zdjęcia przyjaciół , czy zamawiać jedzenie przez internet – innymi słowy, aplikacje mobilne to dziś podstawa naszego cybernetycznego świata.

  Written on poniedziałek, 04 kwiecień 2022 11:51
 • Baza danych, czyli fundament każdej strony internetowej
  Baza danych, czyli fundament każdej strony internetowej

  Surfowanie po sieci jest dziś tak naturalne, że nawet nie zwracamy uwagi, gdy korzystamy z sieci WWW. Internet stał się dla nas codziennością, dlatego często nie zastanawiamy się w jaki sposób działają dzisiejsze strony internetowe i z jakiego powodu bazy danych są dziś tak ważne. Co ciekawe, nawet gdy kupujemy najtańszy hosting u jakiegokolwiek developera, mamy dostęp w ramach takiego hostingu do bazy danych, których najczęściej zwykli użytkownicy po prostu nie używają. W jaki sposób działają bazy danych i czym właściwie one są?

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 11:51
 • Dostępna w szerokim wyborze praca w Olsztynie
  Dostępna w szerokim wyborze praca w Olsztynie

  Gdy chcemy doprowadzić do tego, że tematyka odnajdywania atrakcyjnych ofert pracy okaże się o wiele bardziej sprzyjająca znalezieniu dobrego zajęcia, to z pewnością warto ugruntować swoją orientację w możliwościach niesionych przez aktualizowane codziennie zasoby

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:38
 • Jak napisać profesjonalne CV?
  Jak napisać profesjonalne CV?

  Coraz większa ilość osób zdaje sobie sprawże z tego, że jakość naszego CV realnie wpływa na prawdopodobieństwo zatrudnienia w konkretnej branży. Czasy, kiedy wystarczyło przyjść do pracy i porozmawiać z kierownikiem, czy dyrektorem już dawno się skończyły, dlatego też coraz większa ilość osób szuka informacji o tym, w jaki sposób napisać profesjonalne CV, które realnie zwiększy szanse na znalezienie jakiegoś zatrudnienia. Co musi znaleźć się w takim CV i dlaczego jest to tak istotne podczas szukania pracy?

  Written on piątek, 01 kwiecień 2022 11:51