sobota, 11 grudzień 2021 18:44

Choroby przyzębia – co warto o nich wiedzieć?

Klinika stomatologii - periodontologia Klinika stomatologii - periodontologia pixabay

Wizyty u stomatologa najczęściej kojarzą się z borowaniem i leczeniem zębów. Warto jednak pamiętać o tym, że stomatologia to ogólna dziedzina medycyny, która dzieli się na wiele specjalizacji

. Dzięki czemu u dentysty można zadbać nie tylko o same zęby, ale i inne elementy jamy ustnej. Jedną z dziedzin stomatologii jest m.in. periodontologia. Czym ona się dokładnie zajmuje?

Czym jest periodontologia?

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia, czyli tkanek, które odpowiadają za to, by ząb był prawidłowo osadzony w zębodole. Będą to zatem: okostna, kość wyrostka zębowego, cement korzeniowy, dziąsła, okostna i ozębna. To właśnie choroby przyzębia bardzo często prowadzą do utraty zębów. Dzieje się tak ze względu na to, iż osłabione przyzębie nie jest w stanie prawidłowo utrzymać zęby w zębodole. Kiedy dzieje się coś z przyzębiem, np. zauważy się krew w czasie mycia zębów, warto udać się do dentysty, który specjalizuje się właśnie w leczeniu chorób przyzębia.

Jakie są najczęstsze choroby przyzębia i ich objawy? Jak sobie z nimi radzić?

Mówiąc o chorobach przyzębia najczęściej wymienia się paradontozę. Warto tutaj pamiętać, że w przypadku chorób przyzębia jest ważna profilaktyka, w tym regularne usuwanie kamienia nazębnego, który może powodować obluzowywanie się zębów w dziąsłach i zębodołach. Objawami, które powinny zaniepokoić w przypadku chorób przyzębia są przede wszystkim: krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu czy jedzeniu, odsłonięte szyjki zębowe, nadwrażliwość zębów na pokarmy i napoje o różnej temperaturze, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk dziąseł czy rozchwianie zębów. W czasie wizyty lekarz dokładnie określi problem i jego źródło i wdroży odpowiednie leczenie. Czasami oprócz zabiegów stomatologicznych konieczne będzie włączenie farmakoterapii. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod leczenia chorób przyzębia, a także o ich objawach, zajrzyj na stronę: https://klinikastomatologii.eu/uslugi/periodontologia/.

 • Czy i dlaczego warto zakupić gotową spółkę?
  Czy i dlaczego warto zakupić gotową spółkę?

  Kupno gotowej spółki przede wszystkim zaoszczędza Ci wielu formalności, wizyt w urzędach, marnowania czasu i sporo papierkowej roboty.

  Written on poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:50
 • Auta dostawcze do 3,5 ton – wynajem
  Auta dostawcze do 3,5 ton – wynajem

  Samochody dostawcze są jednym z najważniejszych punktów podczas prowadzenia własnego biznesu przewozowego.

  Written on wtorek, 14 czerwiec 2022 12:50
 • Kurs programowania online dla dzieci, a nauka profesjonalnych języków kodowania
  Kurs programowania online dla dzieci, a nauka profesjonalnych języków kodowania

  Mówiąc o programowaniu i nauce programowania przede wszystkim zdać sobie należy sprawę z tego, że kodowanie to wiele różnych języków. Nie jest to jedna umiejętność i każdy programista robi to samo.

  Written on wtorek, 07 czerwiec 2022 14:53
 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 15:08
 • ETF a płynność – co trzeba wiedzieć?
  ETF a płynność – co trzeba wiedzieć?

  Choć fundusze ETF dopiero zyskują na popularności, to wielu inwestorów dostrzega ich potencjał i chętnie dodaje je do swoich portfeli inwestycyjnych. Zanim jednak podejmą taką decyzję, często analizują oni wybrane ETF-y pod względem płynności. Dlaczego?

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:29
 • Worki do odkurzacza Budget
  Worki do odkurzacza Budget

  Worki do odkurzacza są nieodzownym akcesorium, które po prostu musi posiadać każdy użytkownik tradycyjnego odkurzacza domowego.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:12
 • Reklama produktów w sklepie spożywczym - jak zwrócić uwagę klienta?
  Reklama produktów w sklepie spożywczym - jak zwrócić uwagę klienta?

  Prowadzenie sklepu spożywczego rządzi się swoimi prawami. Sposobów na promocję jest wiele, a większość z nich odbywa się metodą stacjonarną. Internet w kontekście sklepu spożywczego nie jest bardzo przydatną rzeczą.

  Written on sobota, 30 kwiecień 2022 09:55
 • Skup aut za gotówkę, czyli dlaczego warto sprzedać używane auto do skupu
  Skup aut za gotówkę, czyli dlaczego warto sprzedać używane auto do skupu

  Szybka i bezproblemowa transakcja oraz gotówka od ręki? Sprzedaż samochodu nigdy nie była tak prosta! Zapomnij o samodzielnym szukaniu kupca i postaw na sprawdzony skup samochodów, dzięki któremu błyskawicznie pozbędziesz się problemu.

  Written on poniedziałek, 11 kwiecień 2022 09:29
 • Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony
  Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony

  Kamizelka kuloodporna jest od niemalże 120 lat najpopularniejszym sposobem na ochronę przed pociskami z karabinów i pistoletów. Choć główne jej założenie jest niezmienne, tak sama technologia w jakiej kamizelki kuloodporne są wykonywane, bardzo mocno poszła do przodu. Dziś kamizelki kuloodporne to nie toporne i ciężkie zbroje, tylko lekkie, elastyczne kamizelki kuloodporne, które są w stanie zatrzymać naprawdę potężne pociski. W jaki sposób zbudowana jest współczesna kamizelka kuloodporna i jak zatrzymuje ona pociski?

  Written on wtorek, 05 kwiecień 2022 07:21
 • Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie
  Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie

  Każdy z nas korzysta z co najmniej 5 aplikacji każdego dnia. Co ciekawe, to właśnie aplikacje mobilne stały się dziś fundamentem smartfonów. Dzięki aplikacjom możemy płacić online, komunikować się z najbliższymi, przeglądać zdjęcia przyjaciół , czy zamawiać jedzenie przez internet – innymi słowy, aplikacje mobilne to dziś podstawa naszego cybernetycznego świata.

  Written on poniedziałek, 04 kwiecień 2022 11:51