. Dzięki czemu u dentysty można zadbać nie tylko o same zęby, ale i inne elementy jamy ustnej. Jedną z dziedzin stomatologii jest m.in. periodontologia. Czym ona się dokładnie zajmuje?
Czym jest periodontologia?
Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się chorobami przyzębia, czyli tkanek, które odpowiadają za to, by ząb był prawidłowo osadzony w zębodole. Będą to zatem: okostna, kość wyrostka zębowego, cement korzeniowy, dziąsła, okostna i ozębna. To właśnie choroby przyzębia bardzo często prowadzą do utraty zębów. Dzieje się tak ze względu na to, iż osłabione przyzębie nie jest w stanie prawidłowo utrzymać zęby w zębodole. Kiedy dzieje się coś z przyzębiem, np. zauważy się krew w czasie mycia zębów, warto udać się do dentysty, który specjalizuje się właśnie w leczeniu chorób przyzębia.
Jakie są najczęstsze choroby przyzębia i ich objawy? Jak sobie z nimi radzić?
Mówiąc o chorobach przyzębia najczęściej wymienia się paradontozę. Warto tutaj pamiętać, że w przypadku chorób przyzębia jest ważna profilaktyka, w tym regularne usuwanie kamienia nazębnego, który może powodować obluzowywanie się zębów w dziąsłach i zębodołach. Objawami, które powinny zaniepokoić w przypadku chorób przyzębia są przede wszystkim: krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu czy jedzeniu, odsłonięte szyjki zębowe, nadwrażliwość zębów na pokarmy i napoje o różnej temperaturze, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk dziąseł czy rozchwianie zębów. W czasie wizyty lekarz dokładnie określi problem i jego źródło i wdroży odpowiednie leczenie. Czasami oprócz zabiegów stomatologicznych konieczne będzie włączenie farmakoterapii. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod leczenia chorób przyzębia, a także o ich objawach, zajrzyj na stronę: https://klinikastomatologii.eu/uslugi/periodontologia/.