Hydraulika siłowa znacząco przyspiesza i ułatwia pracę, umożliwiając koparce przenoszenie ogromnych ciężarów. Jednak czasem pompa hydrauliczna może ulec awarii. Co wtedy robić? Najlepiej znaleźć godny zaufania serwis hydrauliki siłowej.
Jak działa pompa hydrauliczna? Zasada funkcjonowania pomp hydraulicznych
Na każdym końcu pompy hydraulicznej znajduje się zbiornik. Zbiorniki te są wypełnione cieczą (taką jak woda lub specjalny olej). Z jednej strony zbiornika znajduje się zawór wlotowy, który po otwarciu wpuszcza ciecz do zbiornika, a z drugiej strony zawór wylotowy, który po otwarciu wypuszcza ciecz.
Tłoki są połączone z prętami, które biegną wzdłuż każdego boku zbiornika. Tłoki poruszając się w górę i w dół, naciskają na ścianki zbiornika, powodując jego rozszerzanie i kurczenie (podobnie jak płuca podczas oddychania). Ruch ten powoduje, że ciecz jest przepychana przez rury pod wysokim ciśnieniem przy niewielkim wysiłku z naszej strony. Ten skomplikowany mechanizm umożliwia pracę wielu specjalistycznych maszyn. Pompy są wykorzystywane w wielu zastosowaniach, w tym w silnikach i przekładniach samochodowych, sprzęcie i systemach rolniczych oraz w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Przenoszona moc płynu może być wykorzystywana do uruchamiania siłowników lub silników hydraulicznych albo do wytwarzania różnicy ciśnień, która powoduje inne funkcje, takie jak uszczelnianie zaworów.
Rodzaje pomp hydraulicznych. Z jakimi rodzajami pompy hydraulicznej możemy mieć do czynienia?
Pompy hydrauliczne to urządzenia mechaniczne, które przenoszą moc płynu na obracający się wał wyjściowy. Istnieją dwa główne typy pomp hydraulicznych: pompy wyporowe i pompy odśrodkowe. Pompy wyporowe składają się z obracającego się mechanizmu śrubowego, który przemieszcza przez nie ciecz, natomiast pompy odśrodkowe wykorzystują siłę odśrodkową wywoływaną przez obracające się tarcze.
Pompy hydrauliczne są dostępne w wielu konfiguracjach od różnych producentów. Jednak do najczęściej spotykanych typów pomp hydraulicznych należą: pompa zębata, tłokowa i łopatkowa.
Pompy hydrauliczne
Pompy tłokowe – jeden z częściej używanych typów pomp hydraulicznych
Najbardziej podstawowym typem pompy hydraulicznej jest pompa tłokowa. Pompy tłokowe zawierają jeden lub więcej tłoków w zamkniętej komorze cylindra. Tłoki są połączone ze sobą za pomocą korbowodów i/lub wałów korbowych, dzięki czemu poruszają się razem podczas pracy. Tłoki poruszają się tam i z powrotem w komorze o stałej objętości w celu zassania cieczy do jednej strony komory (ssanie) i wypuszczenia jej przez port wylotowy po drugiej stronie (tłoczenie). Gdy każdy tłok porusza się w kierunku portu wylotowego, przemieszcza objętość płynu znajdującego się w komorze cylindra w kierunku tego portu.
Naprawa podzespołów hydrauliki siłowej. Regeneracja pomp hydraulicznych, silników hydraulicznych i nie tylko
Właściciele maszyn budowlanych i ciężkiego sprzętu – w przypadku, gdy spotka ich awaria pompy hydraulicznej – mogą szukać pomocy w jednym z serwisów hydrauliki siłowej. Niektóre serwisy oferują mobilną usługę regeneracji pomp hydraulicznych. Wykorzystują specjalistyczny sprzęt i narzędzia, w tym wodoodporne stanowisko badawcze, aby wykonać prace w siedzibie klienta.
Usługi mobilnego serwisu obejmują:
- demontaż pompy, czyszczenie i sprawdzenie części wewnętrznych;
- wymianę zużytych uszczelek i uszczelnień, jeśli to konieczne;
- ponowny montaż pompy z nowymi uszczelkami i uszczelnieniami;
- testowanie pompy po regeneracji.
Regeneracja pomp hydraulicznych
Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych – proces, który powinno się cyklicznie powtarzać
Pompy hydrauliczne są używane przez długi czas, dlatego cyklicznie wymagają regeneracji lub wymiany. Naprawa lub regeneracja pompy hydraulicznej lub silników hydraulicznych jest operacją, która pozwala przywrócić jej pierwotne właściwości, a tym samym przedłużyć żywotność sprzętu. Cykliczne przeglądy to podstawa podczas pracy z ciężkim sprzętem.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem pomp hydraulicznych https://hydro-dex.com/