poniedziałek, 23 październik 2023 15:33

Opakowania farmaceutyczne- jakie powinny być?

opakowania farmaceutyczne opakowania farmaceutyczne fot: materiały prasowe

Przemysł farmaceutyczny jest bardzo rygorystyczny i podlega regulacjom dotyczącym zgodności leków oraz ich bezpieczeństwa. Wymagania te dotyczą nie tylko danych preparatów, ale także ich opakowań. Celem opakowania jest ochrona zawartości przed zanieczyszczeniami, kurzem, światłem czy wodą. Nie bez znaczenia są też same etykiety, które muszą być zwięzłe i jasne.

Opakowania farmaceutyczne- rodzaje

Opakowania farmaceutyczne producent oferuje różnego rodzaju. Wszystkie je łączy jednak to, że są bezpieczne i wygodne w użyciu. Dostępne na rynku wyroby poddawane są badaniom na zgodność z Farmakopeą Europejską. Wśród opakowań farmaceutycznych można znaleźć:

 • butelki do tabletek małe,

 • butelki farmaceutyczne o pojemności 250-1000 ml,

 • butelki z bezpieczą nakrętką,

 • opakowania do tabletek zakręcane,

 • opakowania farmaceutyczne z kapslem i plombą,

 • opakowania farmaceutyczne z aluminiową membraną.

Wszelkie oferowane na rynku opakowania mają dopasowane zamknięcia, są to zakrętki plastikowe tudzież wieczka z zabezpieczeniami. Dzięki nim, do środka nie przedostają się żadne szkodliwe substancje oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Opakowania z odpowiednimi zakrętkami zabezpieczają też zawartość przed niekorzystnym wpływem wilgoci oraz światła.

Jakie wymagania muszą spełniać opakowania na leki?

Zadaniem opakowań na leki jest zapewnienie stabilności substancji leczniczej oraz ochrona jej przed rozkładem w wyniku procesów utleniania albo hydrolizy. Co ważne, opakowania do farmacji muszą spełniać konkretne wymagania, znajdujące się w farmakoeach czy normach MON (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej). Wymogi dotyczące opakowań dla suplementów i leków mogą się od siebie znacznie różnić. W przypadku suplementów nie tylko chroni zawartość, ale jest też narzędziem sprzedażowym. Musi przyciągać wzrok potencjalnych klientów. Właśnie dlatego opakowania suplementów charakteryzują się bogatą i ciekawą szatą graficzną. Opakowania farmaceutyczne muszą być też łatwe w użytkowaniu. Każdy pacjent powinien bez trudu uzyskać dostęp do ich zawartości. Ponadto powinny znaleźć się na nich wszelkie podstawowe informacje o produkcie. Chodzi tu o nazwę, sposób podania, termin ważności, dane oraz numer pozwolenia producenta czy sposób przechowywania.

Z jakich materiałów wykonywane są opakowania do farmacji?

Opakowania dla tej branży produkuje się przede wszystkim z tworzyw sztucznych oraz szkła. Opakowanie szklane może być przezroczyste, jak i ze szkła barwionego, wówczas chroni przed promieniami słonecznymi. Takie produkty mogą być wytwarzane w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli chodzi o opakowania z tworzyw sztucznych, to są one łatwe w transporcie, elastyczne, nietłukące i wytrzymałe.

Opakowania do farmacji muszą spełniać wiele istotnych wymagań.

 • Kamper przed sezonem
  Kamper przed sezonem

  Przed sezonem podróży kamperem, szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie pojazdu, aby zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe podróże. Oto lista podstawowych usług serwisowych, które warto przeprowadzić przed sezonem dla kamperów:

  Written on wtorek, 26 marzec 2024 14:35
 • Czym zajmuje się agencja reklamowa Allegro?
  Czym zajmuje się agencja reklamowa Allegro?

  Reklama jest siłą napędową każdej firmy, która chce skutecznie dotrzeć do swoich klientów. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z agencjami reklamowymi, które są w stanie zapewnić im profesjonalne i skuteczne działania marketingowe. Jedną z takich agencji jest agencja reklamowa Allegro, która oferuje kompleksowe usługi dla firm różnej wielkości. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym dokładnie zajmuje się taka agencja? Czy jej działania ograniczają się tylko do tworzenia i publikowania reklam?

  Written on środa, 20 marzec 2024 16:29
 • O czym należy pamiętać urządzając konferencję z dala od ośrodków miejskich?
  O czym należy pamiętać urządzając konferencję z dala od ośrodków miejskich?

  Urządzanie konferencji poza miastem - kluczowe aspekty

  Written on środa, 20 marzec 2024 16:25
 • Niezwykłe miejsca na eventy w Warszawie
  Niezwykłe miejsca na eventy w Warszawie

  Warszawa, stolica Polski, oferuje niezliczone możliwości organizacji eventów w miejscach, które zachwycają swoją unikalnością i charakterem. Od historycznych pałaców po nowoczesne przestrzenie loftowe, miasto kryje w sobie prawdziwe perły, idealne na każdy rodzaj wydarzenia. Oto przewodnik po najbardziej niezwykłych miejscach na eventy w Warszawie, które sprawią, że Twoje wydarzenie będzie niezapomniane.

  Written on wtorek, 19 marzec 2024 17:11
 • Czym jest service desk?
  Czym jest service desk?

  W erze cyfryzacji i rosnącej zależności od technologii, pojęcie service desk staje się coraz bardziej powszechne. Ale czy na pewno wiemy, czym jest service desk? Czy zdajemy sobie sprawę z jego roli w świecie IT? Bez względu na to, czy jesteś osobą techniczną czy nie, warto zrozumieć znaczenie tego terminu. Przejdźmy więc przez kilka kluczowych aspektów service desku.

  Written on sobota, 16 marzec 2024 21:59
 • Czy trymery są dobre do cięcia papieru?
  Czy trymery są dobre do cięcia papieru?

  Na rynku dostępne są różnorodne narzędzia do cięcia papieru, jednak nie wszystkie są równie efektywne i precyzyjne. Trymery do cięcia papieru cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Dlaczego?

  Written on czwartek, 07 marzec 2024 13:54
 • Jak zorganizować efektywne lekcje pływania dla dzieci i młodzieży?
  Jak zorganizować efektywne lekcje pływania dla dzieci i młodzieży?

  Spędzanie wakacji nad wodą, stanowi niewątpliwie ogromną atrakcję, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pływanie, jest świetną formą aktywności fizycznej, ale także niezwykle ważną umiejętnością, która niejednokrotnie, może uratować życie, podczas korzystania z wodnych akwenów. Dlatego nauka pływania dla dzieci i młodzieży, jest bardzo istotną kwestią. Jednakże, aby te lekcje były skuteczne i przynosiły oczekiwane rezultaty, powinny być dobrze zorganizowane.

  Written on poniedziałek, 04 marzec 2024 07:00
 • Rozwijaj karierę w sercu nowej Anglii
  Rozwijaj karierę w sercu nowej Anglii

  W ostatnich latach rynek pracy w Stanach Zjednoczonych znacząco się zmieniał, a jeden ze stanów, który wyjątkowo przyciąga uwagę, to Connecticut. Jest to miejsce, które oferuje szereg interesujących możliwości dla poszukujących pracy, w tym dla rosnącej społeczności polskiej. Praca w Connecticut charakteryzuje się różnorodnością branż i perspektyw rozwoju, co sprawia, że stan ten jest atrakcyjnym miejscem dla wielu profesjonalistów.

  Written on poniedziałek, 29 styczeń 2024 14:06
 • Adidas dla aktywnych: Jak kupować sprzęt sportowy taniej z kodami rabatowymi?
  Adidas dla aktywnych: Jak kupować sprzęt sportowy taniej z kodami rabatowymi?

  Adidas, będąc jednym z wiodących producentów odzieży i sprzętu sportowego, oferuje szeroką gamę produktów, które mogą zadowolić potrzeby zarówno amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Zakupy sprzętu sportowego mogą jednak być kosztowne, więc wykorzystanie kodów rabatowych to świetny sposób, aby zaoszczędzić na tej niezbędnej inwestycji w zdrowie i dobrą kondycję. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie kupować produkty Adidas taniej, korzystając z kodów rabatowych.

  Written on niedziela, 07 styczeń 2024 16:40
 • Co można kupić podczas świątecznej wyprzedaży
  Co można kupić podczas świątecznej wyprzedaży

  Radość, komfort i chęć obdarowywania bliskich prezentami - wszystko to przychodzi na myśl w okresie świątecznym. Okres świąteczny to czas, w którym rodzina i przyjaciele okazują sobie nawzajem wdzięczność, ale może to być również czas trudny finansowo. Świąteczne wyprzedaże są ratunkiem, przychodząc na ratunek w samą porę, aby uratować dzień. Zniżki te są często dość znaczne i stanowią świetną okazję do zaopatrzenia się w szeroką gamę produktów w samą porę na sezon świąteczny. Przedstawiając przegląd szerokiej gamy przedmiotów, które można kupić podczas świątecznych wyprzedaży, ten artykuł pomoże ci w pełni wykorzystać świąteczny szał zakupów.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50