Opakowania farmaceutyczne- rodzaje
Opakowania farmaceutyczne producent oferuje różnego rodzaju. Wszystkie je łączy jednak to, że są bezpieczne i wygodne w użyciu. Dostępne na rynku wyroby poddawane są badaniom na zgodność z Farmakopeą Europejską. Wśród opakowań farmaceutycznych można znaleźć:
butelki do tabletek małe,
butelki farmaceutyczne o pojemności 250-1000 ml,
butelki z bezpieczą nakrętką,
opakowania do tabletek zakręcane,
opakowania farmaceutyczne z kapslem i plombą,
opakowania farmaceutyczne z aluminiową membraną.
Wszelkie oferowane na rynku opakowania mają dopasowane zamknięcia, są to zakrętki plastikowe tudzież wieczka z zabezpieczeniami. Dzięki nim, do środka nie przedostają się żadne szkodliwe substancje oraz chorobotwórcze drobnoustroje. Opakowania z odpowiednimi zakrętkami zabezpieczają też zawartość przed niekorzystnym wpływem wilgoci oraz światła.
Jakie wymagania muszą spełniać opakowania na leki?
Zadaniem opakowań na leki jest zapewnienie stabilności substancji leczniczej oraz ochrona jej przed rozkładem w wyniku procesów utleniania albo hydrolizy. Co ważne, opakowania do farmacji muszą spełniać konkretne wymagania, znajdujące się w farmakoeach czy normach MON (Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej). Wymogi dotyczące opakowań dla suplementów i leków mogą się od siebie znacznie różnić. W przypadku suplementów nie tylko chroni zawartość, ale jest też narzędziem sprzedażowym. Musi przyciągać wzrok potencjalnych klientów. Właśnie dlatego opakowania suplementów charakteryzują się bogatą i ciekawą szatą graficzną. Opakowania farmaceutyczne muszą być też łatwe w użytkowaniu. Każdy pacjent powinien bez trudu uzyskać dostęp do ich zawartości. Ponadto powinny znaleźć się na nich wszelkie podstawowe informacje o produkcie. Chodzi tu o nazwę, sposób podania, termin ważności, dane oraz numer pozwolenia producenta czy sposób przechowywania.
Z jakich materiałów wykonywane są opakowania do farmacji?
Opakowania dla tej branży produkuje się przede wszystkim z tworzyw sztucznych oraz szkła. Opakowanie szklane może być przezroczyste, jak i ze szkła barwionego, wówczas chroni przed promieniami słonecznymi. Takie produkty mogą być wytwarzane w różnych kształtach i rozmiarach. Jeśli chodzi o opakowania z tworzyw sztucznych, to są one łatwe w transporcie, elastyczne, nietłukące i wytrzymałe.
Opakowania do farmacji muszą spełniać wiele istotnych wymagań.