środa, 24 listopad 2021 17:49

Dom z bali czy dom z drewna? Jaka jest różnica?

domy z drewna domy z drewna pixabay

Niewątpliwie, drewno jako materiał budowlany posiada mnóstwo zalet oraz niezwykłych cech, którymi nie mogą pochwalić się inne materiały.

Ten naturalny surowiec jest nie tylko ekologiczny i przyjazny dla środowiska, ale również trwały, wytrzymały, czy też tani. Dlatego, teraz jest idealny czas, aby przygotować się do zakupu czy też budowy domu z bali lub drewna. Warto jest wiedzieć, że zawsze masz do wyboru dwie opcje: bale lub drewno. Jaka jest różnica między domami z bali a domami z drewna? Czym się różnią, a jakie cechy mają wspólne?

Różnice pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Główną różnicą między domami z bali a domami z drewna jest sposób wykorzystania materiału jakim jest drewno. W rezultacie otrzymujesz zdecydowanie inny wygląd budynku. Bale dają pewien rustykalny klimat, podczas gdy domy z drewna mogą wykorzystywać różne materiały zewnętrzne, które nie mają nic wspólnego z ich drewnianym wnętrzem. Na ogół, domy z bali mają profil poziomy, a domy drewniane są pionowe. Tendencje te wynikają ze sposobu ułożenia bali i ustawienia ramy. Ale na walorach estetycznych różnice się nie kończą. W domu z drewnianych bali utrzymanie temperatury może być bardziej skomplikowane, ponieważ często zdarza się tak, że pomiędzy kłodami występują szpary – większe niż w przypadku drewnianych desek. Ponadto, okrągłe bale mogą być cięższym materiałem niż proste deski. Przy budowie domu z drewna konstruktor koncentruje się na elementach konstrukcyjnych domu (słupach, belach, itp.), a przy budowie domu z bali na niekonstrukcyjnych elementach budowy domu (izolacji, listwach itp.).

Podobieństwa pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Jak na tak niezwykle różne domy, domy z drewna i bali mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim, w obu przypadkach są to budynki robione na zamówienie, indywidualnie projektowane i produkowane, zazwyczaj sprzedawane w stanie nie zmontowanym i zbudowane według obliczonego systemu budowlanego. Zarówno domy z bali, jak i domy z drewna mają za podstawę duże belki (okrągłe lub kwadratowe), umiejętnie dopasowywane do siebie, tworząc jednolitą strukturę. Oba materiały są naturalne, przyjazne dla środowiska, ekologiczne oraz nadają się do recyklingu i biodegradacji. Ponadto, dom z bali i dom z drewna wiąże się z przeprowadzką do miejsc, które są zwykle wiejskie, z dala od zgiełku miasta; czasem odległe od świata, w którym żyło się do tej pory. Ponadto, obie konstrukcje nadają się do całorocznego użytku, ale w obu przypadkach muszą być wykonane prace ociepleniowe dachu i podłogi, aby wzmocnić termoizolację budynku.

Jeśli chodzi o to, co wybiera większość ludzi, to większość z nich wybiera po prostu naturalny, dobry dla zdrowia materiał budowlany, który szczyci się pięknym wyglądem. Zarówno dom z bali, jak i dom z drewna jest właśnie takim wyborem. Warto jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa również wybrana jakość materiału budowlanego, dostawcy drewnianych konstrukcji lub sposób wykonania, co w znacznym stopniu wpływa również na koszt czy też wartość. Mimo wszystko, wygląd takich konstrukcji wydaje się być nadrzędną atrakcją i wzbudza duże zainteresowanie emocjonalne. Kiedy starasz się posiadać jeden z tych domów, skoncentruj większość swojej uwagi na uzyskaniu miejsca, które będzie Twoją osobistą oazą.

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 15:08
 • ETF a płynność – co trzeba wiedzieć?
  ETF a płynność – co trzeba wiedzieć?

  Choć fundusze ETF dopiero zyskują na popularności, to wielu inwestorów dostrzega ich potencjał i chętnie dodaje je do swoich portfeli inwestycyjnych. Zanim jednak podejmą taką decyzję, często analizują oni wybrane ETF-y pod względem płynności. Dlaczego?

  Written on czwartek, 12 maj 2022 16:29
 • Worki do odkurzacza Budget
  Worki do odkurzacza Budget

  Worki do odkurzacza są nieodzownym akcesorium, które po prostu musi posiadać każdy użytkownik tradycyjnego odkurzacza domowego.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:12
 • Reklama produktów w sklepie spożywczym - jak zwrócić uwagę klienta?
  Reklama produktów w sklepie spożywczym - jak zwrócić uwagę klienta?

  Prowadzenie sklepu spożywczego rządzi się swoimi prawami. Sposobów na promocję jest wiele, a większość z nich odbywa się metodą stacjonarną. Internet w kontekście sklepu spożywczego nie jest bardzo przydatną rzeczą.

  Written on sobota, 30 kwiecień 2022 09:55
 • Skup aut za gotówkę, czyli dlaczego warto sprzedać używane auto do skupu
  Skup aut za gotówkę, czyli dlaczego warto sprzedać używane auto do skupu

  Szybka i bezproblemowa transakcja oraz gotówka od ręki? Sprzedaż samochodu nigdy nie była tak prosta! Zapomnij o samodzielnym szukaniu kupca i postaw na sprawdzony skup samochodów, dzięki któremu błyskawicznie pozbędziesz się problemu.

  Written on poniedziałek, 11 kwiecień 2022 09:29
 • Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony
  Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony

  Kamizelka kuloodporna jest od niemalże 120 lat najpopularniejszym sposobem na ochronę przed pociskami z karabinów i pistoletów. Choć główne jej założenie jest niezmienne, tak sama technologia w jakiej kamizelki kuloodporne są wykonywane, bardzo mocno poszła do przodu. Dziś kamizelki kuloodporne to nie toporne i ciężkie zbroje, tylko lekkie, elastyczne kamizelki kuloodporne, które są w stanie zatrzymać naprawdę potężne pociski. W jaki sposób zbudowana jest współczesna kamizelka kuloodporna i jak zatrzymuje ona pociski?

  Written on wtorek, 05 kwiecień 2022 07:21
 • Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie
  Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie

  Każdy z nas korzysta z co najmniej 5 aplikacji każdego dnia. Co ciekawe, to właśnie aplikacje mobilne stały się dziś fundamentem smartfonów. Dzięki aplikacjom możemy płacić online, komunikować się z najbliższymi, przeglądać zdjęcia przyjaciół , czy zamawiać jedzenie przez internet – innymi słowy, aplikacje mobilne to dziś podstawa naszego cybernetycznego świata.

  Written on poniedziałek, 04 kwiecień 2022 11:51
 • Baza danych, czyli fundament każdej strony internetowej
  Baza danych, czyli fundament każdej strony internetowej

  Surfowanie po sieci jest dziś tak naturalne, że nawet nie zwracamy uwagi, gdy korzystamy z sieci WWW. Internet stał się dla nas codziennością, dlatego często nie zastanawiamy się w jaki sposób działają dzisiejsze strony internetowe i z jakiego powodu bazy danych są dziś tak ważne. Co ciekawe, nawet gdy kupujemy najtańszy hosting u jakiegokolwiek developera, mamy dostęp w ramach takiego hostingu do bazy danych, których najczęściej zwykli użytkownicy po prostu nie używają. W jaki sposób działają bazy danych i czym właściwie one są?

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 11:51
 • Dostępna w szerokim wyborze praca w Olsztynie
  Dostępna w szerokim wyborze praca w Olsztynie

  Gdy chcemy doprowadzić do tego, że tematyka odnajdywania atrakcyjnych ofert pracy okaże się o wiele bardziej sprzyjająca znalezieniu dobrego zajęcia, to z pewnością warto ugruntować swoją orientację w możliwościach niesionych przez aktualizowane codziennie zasoby

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:38
 • Jak napisać profesjonalne CV?
  Jak napisać profesjonalne CV?

  Coraz większa ilość osób zdaje sobie sprawże z tego, że jakość naszego CV realnie wpływa na prawdopodobieństwo zatrudnienia w konkretnej branży. Czasy, kiedy wystarczyło przyjść do pracy i porozmawiać z kierownikiem, czy dyrektorem już dawno się skończyły, dlatego też coraz większa ilość osób szuka informacji o tym, w jaki sposób napisać profesjonalne CV, które realnie zwiększy szanse na znalezienie jakiegoś zatrudnienia. Co musi znaleźć się w takim CV i dlaczego jest to tak istotne podczas szukania pracy?

  Written on piątek, 01 kwiecień 2022 11:51