środa, 24 listopad 2021 17:49

Dom z bali czy dom z drewna? Jaka jest różnica?

domy z drewna domy z drewna pixabay

Niewątpliwie, drewno jako materiał budowlany posiada mnóstwo zalet oraz niezwykłych cech, którymi nie mogą pochwalić się inne materiały.

Ten naturalny surowiec jest nie tylko ekologiczny i przyjazny dla środowiska, ale również trwały, wytrzymały, czy też tani. Dlatego, teraz jest idealny czas, aby przygotować się do zakupu czy też budowy domu z bali lub drewna. Warto jest wiedzieć, że zawsze masz do wyboru dwie opcje: bale lub drewno. Jaka jest różnica między domami z bali a domami z drewna? Czym się różnią, a jakie cechy mają wspólne?

Różnice pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Główną różnicą między domami z bali a domami z drewna jest sposób wykorzystania materiału jakim jest drewno. W rezultacie otrzymujesz zdecydowanie inny wygląd budynku. Bale dają pewien rustykalny klimat, podczas gdy domy z drewna mogą wykorzystywać różne materiały zewnętrzne, które nie mają nic wspólnego z ich drewnianym wnętrzem. Na ogół, domy z bali mają profil poziomy, a domy drewniane są pionowe. Tendencje te wynikają ze sposobu ułożenia bali i ustawienia ramy. Ale na walorach estetycznych różnice się nie kończą. W domu z drewnianych bali utrzymanie temperatury może być bardziej skomplikowane, ponieważ często zdarza się tak, że pomiędzy kłodami występują szpary – większe niż w przypadku drewnianych desek. Ponadto, okrągłe bale mogą być cięższym materiałem niż proste deski. Przy budowie domu z drewna konstruktor koncentruje się na elementach konstrukcyjnych domu (słupach, belach, itp.), a przy budowie domu z bali na niekonstrukcyjnych elementach budowy domu (izolacji, listwach itp.).

Podobieństwa pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Jak na tak niezwykle różne domy, domy z drewna i bali mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim, w obu przypadkach są to budynki robione na zamówienie, indywidualnie projektowane i produkowane, zazwyczaj sprzedawane w stanie nie zmontowanym i zbudowane według obliczonego systemu budowlanego. Zarówno domy z bali, jak i domy z drewna mają za podstawę duże belki (okrągłe lub kwadratowe), umiejętnie dopasowywane do siebie, tworząc jednolitą strukturę. Oba materiały są naturalne, przyjazne dla środowiska, ekologiczne oraz nadają się do recyklingu i biodegradacji. Ponadto, dom z bali i dom z drewna wiąże się z przeprowadzką do miejsc, które są zwykle wiejskie, z dala od zgiełku miasta; czasem odległe od świata, w którym żyło się do tej pory. Ponadto, obie konstrukcje nadają się do całorocznego użytku, ale w obu przypadkach muszą być wykonane prace ociepleniowe dachu i podłogi, aby wzmocnić termoizolację budynku.

Jeśli chodzi o to, co wybiera większość ludzi, to większość z nich wybiera po prostu naturalny, dobry dla zdrowia materiał budowlany, który szczyci się pięknym wyglądem. Zarówno dom z bali, jak i dom z drewna jest właśnie takim wyborem. Warto jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa również wybrana jakość materiału budowlanego, dostawcy drewnianych konstrukcji lub sposób wykonania, co w znacznym stopniu wpływa również na koszt czy też wartość. Mimo wszystko, wygląd takich konstrukcji wydaje się być nadrzędną atrakcją i wzbudza duże zainteresowanie emocjonalne. Kiedy starasz się posiadać jeden z tych domów, skoncentruj większość swojej uwagi na uzyskaniu miejsca, które będzie Twoją osobistą oazą.

 • Dom z bali czy dom z drewna? Jaka jest różnica?
  Dom z bali czy dom z drewna? Jaka jest różnica?

  Niewątpliwie, drewno jako materiał budowlany posiada mnóstwo zalet oraz niezwykłych cech, którymi nie mogą pochwalić się inne materiały.

  Written on środa, 24 listopad 2021 17:49
 • Kryptowaluta Tron (TRX) – co warto o niej wiedzieć?
  Kryptowaluta Tron (TRX) – co warto o niej wiedzieć?

  Co warto wiedzieć na temat kryptowaluty TRON (TRX)? Czy jest to projekt, który daje duże nadzieje na wzrosty? Czy jest to Altcoin, który może się pochwalić użytecznością w postaci rozwiązywania jakiegoś problemu czy raczej jest to moneta o charakterze spekulacyjnym? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. 

  Written on sobota, 23 październik 2021 11:59
 • Gdzie znaleźć koszulki rowerowe dla fanów Tour de France
  Gdzie znaleźć koszulki rowerowe dla fanów Tour de France

  Kolarski wyścig Tour de France jest jednym z najbardziej znanych sportowych wydarzeń na świecie. Znany jest też on pod nazwą La Grande Boucle lub Le Tour, a jego korzenie sięgają początków XIX wieku, ponieważ pierwszy wyścig odbyła się już w 1903 roku. Co ciekawe, ten wyścig znany na cały świat, odbywa się corocznie, a jedyne przerwy, które nastąpiły w ciągu tych wszystkich lat, to okres działań militarnych podczas pierwszej (1915-1918) i drugiej (1940-1946) wojny światowej.

  Written on piątek, 01 październik 2021 12:05
 • Drewniane krzesła kościelne to dobry biznes
  Drewniane krzesła kościelne to dobry biznes

  Dom Boży jest miejscem, w którym pragniemy być maksymalnie skupieni, by nasza modlitwa była jak najlepsza. Warto jednak zauważyć, że częstym problemem w takich miejscach są niewygodne staroświeckie ławy, które nie tylko nie pozwalają na komfortową modlitwę, ale także rozpraszają podczas coniedzielnej liturgii. Z tego powodu w coraz większej ilości świątyń możemy spotkać nowoczesne krzesła kościelne. Czy takie krzesła naprawdę są tak dobre i wygodne?

  Written on poniedziałek, 20 wrzesień 2021 11:56
 • Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie
  Jak aplikacje mobilne zmieniają nasze życie

  Każdy z nas korzysta z co najmniej 5 aplikacji każdego dnia. Co ciekawe, to właśnie aplikacje mobilne stały się dziś fundamentem smartfonów. Dzięki aplikacjom możemy płacić online, komunikować się z najbliższymi, przeglądać zdjęcia przyjaciół , czy zamawiać jedzenie przez internet – innymi słowy, aplikacje mobilne to dziś podstawa naszego cybernetycznego świata.

  Written on wtorek, 05 październik 2021 11:51
 • Baza danych, czyli fundament każdej strony internetowej
  Baza danych, czyli fundament każdej strony internetowej

  Surfowanie po sieci jest dziś tak naturalne, że nawet nie zwracamy uwagi, gdy korzystamy z sieci WWW. Internet stał się dla nas codziennością, dlatego często nie zastanawiamy się w jaki sposób działają dzisiejsze strony internetowe i z jakiego powodu bazy danych są dziś tak ważne. Co ciekawe, nawet gdy kupujemy najtańszy hosting u jakiegokolwiek developera, mamy dostęp w ramach takiego hostingu do bazy danych, których najczęściej zwykli użytkownicy po prostu nie używają. W jaki sposób działają bazy danych i czym właściwie one są?

  Written on poniedziałek, 30 sierpień 2021 11:46
 • Jak napisać profesjonalne CV?
  Jak napisać profesjonalne CV?

  Coraz większa ilość osób zdaje sobie sprawże z tego, że jakość naszego CV realnie wpływa na prawdopodobieństwo zatrudnienia w konkretnej branży. Czasy, kiedy wystarczyło przyjść do pracy i porozmawiać z kierownikiem, czy dyrektorem już dawno się skończyły, dlatego też coraz większa ilość osób szuka informacji o tym, w jaki sposób napisać profesjonalne CV, które realnie zwiększy szanse na znalezienie jakiegoś zatrudnienia. Co musi znaleźć się w takim CV i dlaczego jest to tak istotne podczas szukania pracy?

  Written on poniedziałek, 13 wrzesień 2021 11:34
 • Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony
  Kamizelki taktyczne, czyli kwintesencja maksymalnej ochrony

  Kamizelka kuloodporna jest od niemalże 120 lat najpopularniejszym sposobem na ochronę przed pociskami z karabinów i pistoletów. Choć główne jej założenie jest niezmienne, tak sama technologia w jakiej kamizelki kuloodporne są wykonywane, bardzo mocno poszła do przodu. Dziś kamizelki kuloodporne to nie toporne i ciężkie zbroje, tylko lekkie, elastyczne kamizelki kuloodporne, które są w stanie zatrzymać naprawdę potężne pociski. W jaki sposób zbudowana jest współczesna kamizelka kuloodporna i jak zatrzymuje ona pociski?

  Written on wtorek, 07 wrzesień 2021 11:30