środa, 24 listopad 2021 17:49

Dom z bali czy dom z drewna? Jaka jest różnica?

domy z drewna domy z drewna pixabay

Niewątpliwie, drewno jako materiał budowlany posiada mnóstwo zalet oraz niezwykłych cech, którymi nie mogą pochwalić się inne materiały.

Ten naturalny surowiec jest nie tylko ekologiczny i przyjazny dla środowiska, ale również trwały, wytrzymały, czy też tani. Dlatego, teraz jest idealny czas, aby przygotować się do zakupu czy też budowy domu z bali lub drewna. Warto jest wiedzieć, że zawsze masz do wyboru dwie opcje: bale lub drewno. Jaka jest różnica między domami z bali a domami z drewna? Czym się różnią, a jakie cechy mają wspólne?

Różnice pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Główną różnicą między domami z bali a domami z drewna jest sposób wykorzystania materiału jakim jest drewno. W rezultacie otrzymujesz zdecydowanie inny wygląd budynku. Bale dają pewien rustykalny klimat, podczas gdy domy z drewna mogą wykorzystywać różne materiały zewnętrzne, które nie mają nic wspólnego z ich drewnianym wnętrzem. Na ogół, domy z bali mają profil poziomy, a domy drewniane są pionowe. Tendencje te wynikają ze sposobu ułożenia bali i ustawienia ramy. Ale na walorach estetycznych różnice się nie kończą. W domu z drewnianych bali utrzymanie temperatury może być bardziej skomplikowane, ponieważ często zdarza się tak, że pomiędzy kłodami występują szpary – większe niż w przypadku drewnianych desek. Ponadto, okrągłe bale mogą być cięższym materiałem niż proste deski. Przy budowie domu z drewna konstruktor koncentruje się na elementach konstrukcyjnych domu (słupach, belach, itp.), a przy budowie domu z bali na niekonstrukcyjnych elementach budowy domu (izolacji, listwach itp.).

Podobieństwa pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Jak na tak niezwykle różne domy, domy z drewna i bali mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim, w obu przypadkach są to budynki robione na zamówienie, indywidualnie projektowane i produkowane, zazwyczaj sprzedawane w stanie nie zmontowanym i zbudowane według obliczonego systemu budowlanego. Zarówno domy z bali, jak i domy z drewna mają za podstawę duże belki (okrągłe lub kwadratowe), umiejętnie dopasowywane do siebie, tworząc jednolitą strukturę. Oba materiały są naturalne, przyjazne dla środowiska, ekologiczne oraz nadają się do recyklingu i biodegradacji. Ponadto, dom z bali i dom z drewna wiąże się z przeprowadzką do miejsc, które są zwykle wiejskie, z dala od zgiełku miasta; czasem odległe od świata, w którym żyło się do tej pory. Ponadto, obie konstrukcje nadają się do całorocznego użytku, ale w obu przypadkach muszą być wykonane prace ociepleniowe dachu i podłogi, aby wzmocnić termoizolację budynku.

Jeśli chodzi o to, co wybiera większość ludzi, to większość z nich wybiera po prostu naturalny, dobry dla zdrowia materiał budowlany, który szczyci się pięknym wyglądem. Zarówno dom z bali, jak i dom z drewna jest właśnie takim wyborem. Warto jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa również wybrana jakość materiału budowlanego, dostawcy drewnianych konstrukcji lub sposób wykonania, co w znacznym stopniu wpływa również na koszt czy też wartość. Mimo wszystko, wygląd takich konstrukcji wydaje się być nadrzędną atrakcją i wzbudza duże zainteresowanie emocjonalne. Kiedy starasz się posiadać jeden z tych domów, skoncentruj większość swojej uwagi na uzyskaniu miejsca, które będzie Twoją osobistą oazą.

 • Jak zorganizować event marketingowy?
  Jak zorganizować event marketingowy?

  Długotrwałe relacje z klientami, większa sprzedaż i budowa wizerunku marki – takie korzyści przynosi profesjonalnie przygotowany event marketingowy. Na czym polega ta forma promocji i jakie rodzaje eventów wyróżniamy? W jaki sposób zorganizować wydarzenie dla swoich klientów? Zapraszamy do lektury.

  Written on wtorek, 06 grudzień 2022 07:19
 • Hurtownia tkanin, jaką wybrać?
  Hurtownia tkanin, jaką wybrać?

  Jeśli szyjesz lub projektujesz ubrania albo artykuły do mieszkania, na pewno potrzebujesz stabilnego miejsca zakupu tkanin.

  Written on poniedziałek, 05 grudzień 2022 10:45
 • Co to jest awaria samochodu?
  Co to jest awaria samochodu?

  Awaria samochodu ma miejsce, gdy samochód przestaje działać z powodu jakiejś mechanicznej lub elektrycznej awarii. Najczęstszymi przyczynami awarii samochodu są awarie mechaniczne, takie jak przebita opona, awaria silnika lub skrzyni biegów. W przypadku rozładowania akumulatora lub awarii alternatora mogą wystąpić awarie elektryczne.

  Written on sobota, 26 listopad 2022 19:19
 • Jesteś studentem i chcesz dorobić? Sprawdź, gdzie warto pracować
  Jesteś studentem i chcesz dorobić? Sprawdź, gdzie warto pracować

  Studenci często mają problem ze znalezieniem pracy, która pozwalałaby im łączyć obowiązki zawodowe z nauką. Bardzo ważne są również zarobki - powinny pozwolić na samodzielne utrzymanie się.

  Written on czwartek, 24 listopad 2022 11:16
 • Wynajem samochodów – auto zawsze się przydaje
  Wynajem samochodów – auto zawsze się przydaje

  Wynajem samochodów to usługa, która ma mnóstwo zalet. Wielu decyduje się na wypożyczenie auta, ponieważ:

  Written on sobota, 19 listopad 2022 11:48
 • Pomoc drogowa i auto holowanie Świecko – na jakie wsparcie w trasie mogą liczyć kierowcy?
  Pomoc drogowa i auto holowanie Świecko – na jakie wsparcie w trasie mogą liczyć kierowcy?

  Awaria samochodu, stłuczka czy wypadek to sytuacje, które mogą spotkać w drodze każdego kierowcę. Zdarzenia drogowe są nie do przewidzenia, jednak możemy dobrze przygotować się na problemy z samochodem.

  Written on wtorek, 15 listopad 2022 16:10
 • Jak wybrać odpowiedni serwis samochodowy i dlaczego są one ważniejsze niż kiedykolwiek?
  Jak wybrać odpowiedni serwis samochodowy i dlaczego są one ważniejsze niż kiedykolwiek?

  Branża serwisów samochodowych i pomocy drogowej istnieje od dawna, ale wraz z rozwojem technologii, wybór odpowiedniego serwisu samochodowego jest ważniejszy niż kiedykolwiek.

  Written on niedziela, 13 listopad 2022 12:38
 • 2 zalety pomocy drogowej, o których powinieneś wiedzieć
  2 zalety pomocy drogowej, o których powinieneś wiedzieć

  Sprawne usuwanie skutków zdarzenia drogowego to konieczność, kiedy podróż przerwie awaria lub wypadek. Profesjonalnym wsparciem służy pomoc drogowa oferująca usługi dopasowane do okoliczności zdarzenia oraz potrzeb kierowcy.

  Written on poniedziałek, 07 listopad 2022 11:45
 • Dlaczego już dziś powinieneś zacząć korzystać z dobrej pomocy drogowej
  Dlaczego już dziś powinieneś zacząć korzystać z dobrej pomocy drogowej

  Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z jazdą. Czasami możemy mieć przebitą oponę lub nasz samochód może się zepsuć w trasie i musisz zjechać na pobocze. Dobrą wiadomością jest to, że są ludzie, którzy mogą nam pomóc i upewnić się, że wrócimy na naszą drogę tak szybko, jak to możliwe.

  Written on wtorek, 25 październik 2022 13:23
 • Co powinieneś zrobić, jeśli zdarzy ci się wypadek samochodowy?
  Co powinieneś zrobić, jeśli zdarzy ci się wypadek samochodowy?

  Zawsze powinieneś wezwać pomoc drogową, jeśli masz wypadek samochodowy. Możesz zadzwonić do swojej firmy ubezpieczeniowej, aby powiadomić ich o zdarzeniu, a oni również będą mogli udzielić Ci porady i pomocy.

  Written on piątek, 21 październik 2022 15:02