piątek, 03 luty 2023 12:48

Utrata wartości handlowej pojazdu – jak ją prawidłowo obliczyć?

utrata wartości handlowej podjazdu utrata wartości handlowej podjazdu mat.prasowe

Kiedy mówimy o wartości handlowej pojazdu, oznacza to kwotę, za którą pojazd może zostać sprzedany. Kwota ta jest obliczana poprzez zsumowanie podstawowego kosztu samochodu i wszystkich innych kosztów związanych z jego utrzymaniem i naprawą. W tym artykule omówimy, jak obliczyć utratę wartości handlowej pojazdu.

 

Głównym celem obliczania utraty wartości handlowej (LCV) jest określenie, czy warto go naprawić, czy nie. Kiedy pojazd brał udział w wypadku, może potrzebować niektórych części wymienionych lub naprawionych. Spowoduje to wzrost jego LCV. Aby wiedzieć, czy warto go naprawiać, czy nie, należy najpierw obliczyć jego LCV.

Sprzedając samochód, należy zwrócić uwagę na proces jego wyceny

Eksperci przedstawiają kilka wskazówek, jak prawidłowo ocenić wartość samochodu. Głównym czynnikiem, który wpływa na cenę używanego samochodu, jest jego przebieg. Jeśli ma on wysoki przebieg, jego wartość będzie niższa niż gdyby licznik wskazywał mniej. Ważne jest również, aby rozważyć, jak dobrze pojazd był utrzymywany i czy są jakieś naprawy lub modyfikacje wykonane na nim. Jeśli jest coś nie tak z silnikiem lub karoserią, to może to również znacząco wpłynąć na cenę używanego samochodu.

Przed zakupem używanego samochodu należy sprawdzić stan opon, akumulatora i innych części. Należy upewnić się, że wszystkie części są w dobrym stanie i nie są uszkodzone w żaden sposób, ponieważ może to spowodować dodatkowe koszty podczas wymiany. Różnica między prywatnymi sprzedawcami a dealerami może być dość znaczna, więc zawsze staraj się negocjować, jeśli to możliwe, ponieważ mogą być skłonni do obniżenia ceny, jeśli uważają, że tracą na sprzedaży z powodu zbyt wysokich cen wywoławczych.

Jak to obliczyć?

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to dowiedzieć się, ile kosztują poszczególne części, przeprowadzając badania w Internecie lub rozmawiając z mechanikiem, który zna się na samochodach. Następnie zsumuj wszystkie części razem i pomnóż je przez dwa, ponieważ są dwie strony każdego samochodu – lewa i prawa strona – co oznacza, że jest sześć części na każdej stronie samochodu. Kiedy już dowiesz się, ile każda część kosztuje osobno, zsumuj obie strony, aby uzyskać ostateczną cenę.

Jeśli uszkodzisz swój samochód, towarzystwo ubezpieczeniowe nie pokryje kosztów naprawy. Biorą pod uwagę, że Twój samochód stracił wartość handlową i odpowiednio obliczają wysokość odszkodowania. Utrata wartości handlowej jest obliczana na podstawie tzw. krzywej spadkowej. Krzywa ta pokazuje, jak bardzo samochód traci swoją wartość rynkową w czasie, w zależności od ilości przejechanych nim kilometrów i jego wieku. Firma ubezpieczeniowa wykorzystuje tę krzywą do obliczenia, jak wysokie odszkodowanie powinieneś otrzymać za swój pojazd.

Prosty wzór

Jeśli chcesz sprzedać stary samochód, możesz skorzystać z kalkulatora oferowanego na przykład przez stronę CarBuyer.co.uk, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy jest on wart. Strona ta stworzyła prosty wzór, który pozwala obliczyć wartość dowolnego pojazdu na podstawie jego przebiegu, wieku i stanu. Wzór wygląda następująco:

Wartość = (Przebieg x Wiek/100) + Stan (1)

gdzie "Wartość" to wartość pojazdu w funtach szterlingach; "Przebieg" to całkowita liczba mil pokonanych przez pojazd od momentu jego wyprodukowania; "Wiek" to wiek pojazdu w latach; a "Stan" to stan pojazdu (1=całkowicie serwisowany, 2=wymaga dalszego serwisu). Możesz także skorzystać z oferty firm, które prowadzą tego typu działalność. W Helpum służymy Tobie pomocą w zakresie możliwości uzyskania odszkodowania za utratę wartości handlowej auta wskutek wypadku - nawet, jeśli jest ono leasingowane. Napisz do nas, a postaramy się pomóc!

 • Integracja Shopify z InPost - co warto wiedzieć?
  Integracja Shopify z InPost - co warto wiedzieć?

  Jeśli prowadzisz od niedawna sklep online na platformie Shopify, powinna zainteresować Cię z integracja Shopify InPost. To rozwiązanie, które może znacząco usprawnić procesy logistyczne i podnieść zadowolenie Twoich klientów. Dzięki takiej integracji sklepy internetowe mogą korzystać z automatyzacji, skrócenia czasu dostaw oraz oferować wygodne opcje dostawy do paczkomatów InPost. W poniższym tekście przyjrzymy się korzyściom płynącym z wdrożenia takiej integracji, dostępnym opcjom oraz funkcjonalnościom, które zyskują sklepy po jej wdrożeniu. Zaczynajmy.

  Written on wtorek, 02 lipiec 2024 10:58
 • Różnice między kalkulatorami OC i AC - co warto wiedzieć?
  Różnice między kalkulatorami OC i AC - co warto wiedzieć?

  Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodowego jest kluczowy dla każdego kierowcy. Kalkulatory OC i AC są niezwykle przydatnymi narzędziami, które pomagają w szybkim i precyzyjnym znalezieniu najkorzystniejszej oferty. Choć oba te kalkulatory służą do porównywania polis ubezpieczeniowych, różnią się one pod wieloma względami. Warto zrozumieć te różnice, aby efektywnie korzystać z dostępnych narzędzi i wybrać najlepszą polisę.

  Written on środa, 12 czerwiec 2024 17:21
 • Jak ważna jest logistyka w Twojej firmie?
  Jak ważna jest logistyka w Twojej firmie?

  Rozumiejąc, jak ważne dla prowadzenia udanego biznesu jest dobre zarządzanie logistyką, wiele osób z czasem podjęło kroki w kierunku stworzenia tego typu środowiska dla siebie i swoich firm ( https://web-lider.com.pl/firma ), które z biegiem czasu wdrożyły nowe strategie oparte na skutecznych praktykach zarządzania logistycznego — co pozwala im zarówno na zysk, jak i na wzrost!

  Written on wtorek, 21 maj 2024 09:21
 • Kamper przed sezonem
  Kamper przed sezonem

  Przed sezonem podróży kamperem, szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie pojazdu, aby zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe podróże. Oto lista podstawowych usług serwisowych, które warto przeprowadzić przed sezonem dla kamperów:

  Written on wtorek, 26 marzec 2024 14:35
 • Czym zajmuje się agencja reklamowa Allegro?
  Czym zajmuje się agencja reklamowa Allegro?

  Reklama jest siłą napędową każdej firmy, która chce skutecznie dotrzeć do swoich klientów. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z agencjami reklamowymi, które są w stanie zapewnić im profesjonalne i skuteczne działania marketingowe. Jedną z takich agencji jest agencja reklamowa Allegro, która oferuje kompleksowe usługi dla firm różnej wielkości. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym dokładnie zajmuje się taka agencja? Czy jej działania ograniczają się tylko do tworzenia i publikowania reklam?

  Written on środa, 20 marzec 2024 16:29
 • O czym należy pamiętać urządzając konferencję z dala od ośrodków miejskich?
  O czym należy pamiętać urządzając konferencję z dala od ośrodków miejskich?

  Urządzanie konferencji poza miastem - kluczowe aspekty

  Written on środa, 20 marzec 2024 16:25
 • Niezwykłe miejsca na eventy w Warszawie
  Niezwykłe miejsca na eventy w Warszawie

  Warszawa, stolica Polski, oferuje niezliczone możliwości organizacji eventów w miejscach, które zachwycają swoją unikalnością i charakterem. Od historycznych pałaców po nowoczesne przestrzenie loftowe, miasto kryje w sobie prawdziwe perły, idealne na każdy rodzaj wydarzenia. Oto przewodnik po najbardziej niezwykłych miejscach na eventy w Warszawie, które sprawią, że Twoje wydarzenie będzie niezapomniane.

  Written on wtorek, 19 marzec 2024 17:11
 • Czym jest service desk?
  Czym jest service desk?

  W erze cyfryzacji i rosnącej zależności od technologii, pojęcie service desk staje się coraz bardziej powszechne. Ale czy na pewno wiemy, czym jest service desk? Czy zdajemy sobie sprawę z jego roli w świecie IT? Bez względu na to, czy jesteś osobą techniczną czy nie, warto zrozumieć znaczenie tego terminu. Przejdźmy więc przez kilka kluczowych aspektów service desku.

  Written on sobota, 16 marzec 2024 21:59
 • Czy trymery są dobre do cięcia papieru?
  Czy trymery są dobre do cięcia papieru?

  Na rynku dostępne są różnorodne narzędzia do cięcia papieru, jednak nie wszystkie są równie efektywne i precyzyjne. Trymery do cięcia papieru cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Dlaczego?

  Written on czwartek, 07 marzec 2024 13:54
 • Jak zorganizować efektywne lekcje pływania dla dzieci i młodzieży?
  Jak zorganizować efektywne lekcje pływania dla dzieci i młodzieży?

  Spędzanie wakacji nad wodą, stanowi niewątpliwie ogromną atrakcję, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pływanie, jest świetną formą aktywności fizycznej, ale także niezwykle ważną umiejętnością, która niejednokrotnie, może uratować życie, podczas korzystania z wodnych akwenów. Dlatego nauka pływania dla dzieci i młodzieży, jest bardzo istotną kwestią. Jednakże, aby te lekcje były skuteczne i przynosiły oczekiwane rezultaty, powinny być dobrze zorganizowane.

  Written on poniedziałek, 04 marzec 2024 07:00