poniedziałek, 04 wrzesień 2023 09:13

Inwestowanie długoterminowe vs. spekulacja krótkoterminowa w CFD

inwestowania w CFD inwestowania w CFD pexels

Niezależnie od branży czy rynku na jakim działamy, inwestorów możemy podzielić na dwie grupy. Inwestujących krótkoterminowo i tych inwestujących długoterminowo. Oba te podejścia mają swoje zalety i ograniczenia, a wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej i aktywów zależy od indywidualnych celów, tolerancji ryzyka i stylu inwestowania. Kontrakty na różnicę (CFD) pozwalają wykorzystać zarówno podejście długoterminowe, jak i krótkoterminowe. W tym artykule przedstawimy jak można wykorzystać CFD w każdej z tych strategii.

 

Inwestowanie długoterminowe w CFD

Inwestowanie długoterminowe ma miejsce, jeżeli inwestor trzyma swoje pozycje przez dłuższy czas, często nawet miesiące lub lata. Głównym celem takiej strategii jest skorzystanie z długoterminowych trendów rynkowych i prognozowanej wartości aktywów. Doboru aktywów najczęściej dokonuje się na podstawie analizy fundamentalnej. To właśnie wskaźniki finansowe oraz perspektywy rozwoju są atutem.

Dużą zaletą długoterminowego inwestowania w CFD jest stabilność emocjonalna. Jeżeli oczekujemy zwrotu w długim terminie, jesteśmy mniej podatni na nagłe wahania cenowe. Jesteśmy świadomi, że nawet jeżeli obecnie inwestycja wykazuje gorsze wyniki, to liczy się tylko efekt końcowy. W długim terminie wszystko może się zmienić.

Bardzo dużym atutem inwestowania długoterminowego są niskie koszty prowadzenia rachunku. Z założenia w długim terminie dokonujemy mniejszej ilości transakcji. W przypadku brokerów jak broker pobierających prowizje od transakcji, koszty prowadzenia portfela bardzo spadają.

Sporym atutem w przypadku CFD na akcje jest możliwość korzystania z wypłat z dywidend. Dzięki temu nawet zanim zamkniemy portfel, w międzyczasie otrzymujemy częściowy zwrot z inwestycji.

Skupiając się na wynikach w długim terminie, możemy zignorować krótkoterminowe szumy rynkowe i skupić się tylko na trendach runku.

Krótkoterminowe spekulacje na kontraktach na różnicę

W przeciwieństwie do długoterminowych inwestycji, spekulacja krótkoterminowa w CFD odnosi się do podejścia, w którym inwestor trzyma swoje pozycje bardzo krótko, często od kilku sekund do kilku dni. Głównym założeniem takiej strategii jest wykorzystanie krótkoterminowych fluktuacji cenowych. Z natury zmian w przypadku tego podejścia decyzje podejmowane są głównie w oparciu o analizę techniczną. Spekulanci krótkoterminowi często szukają szybkich zysków i podejmują wielokrotne transakcje w ciągu jednej sesji handlowej.

Jeżeli trafnie przewidzimy ruchy cenowe, możemy spodziewać się szybkich zysków. Dzięki krótkoterminowym inwestycjom możemy zmieniać instrumenty, reagując na zmieniające się warunki rynkowe. Ponieważ pozycje są trzymane tylko przez krótki okres czasu, spekulanci krótkoterminowi mogą unikać długoterminowego ryzyka rynkowego. Z racji częstych ruchów o niskich wartościach bardzo często w przypadku krótkoterminowego inwestowania w CFD stosuje się dźwignię finansową. Dźwignia pozwala na większe inwestycje przy mniejszym wkładzie własnym.

Niezależnie czy inwestujemy długo czy krótkoterminowo, kontrakty CFD niosą pewne ograniczenia i ryzyko. Inwestowanie długoterminowe może wymagać cierpliwości i akceptacji długoterminowej zmienności rynkowej. Niewłaściwy wybór aktywów lub nieprzewidziane okoliczności mogą generować straty. Nigdy nie wiemy, jak będzie kształtował się rynek za kilka, kilkanaście miesięcy.

Z drugiej strony inwestycja krótkoterminowa wymaga szybkich reakcji i umiejętności analizy technicznej. Jednocześnie koszty transakcji mogą obniżyć rentowność inwestycji.

 
 • Integracja Shopify z InPost - co warto wiedzieć?
  Integracja Shopify z InPost - co warto wiedzieć?

  Jeśli prowadzisz od niedawna sklep online na platformie Shopify, powinna zainteresować Cię z integracja Shopify InPost. To rozwiązanie, które może znacząco usprawnić procesy logistyczne i podnieść zadowolenie Twoich klientów. Dzięki takiej integracji sklepy internetowe mogą korzystać z automatyzacji, skrócenia czasu dostaw oraz oferować wygodne opcje dostawy do paczkomatów InPost. W poniższym tekście przyjrzymy się korzyściom płynącym z wdrożenia takiej integracji, dostępnym opcjom oraz funkcjonalnościom, które zyskują sklepy po jej wdrożeniu. Zaczynajmy.

  Written on wtorek, 02 lipiec 2024 10:58
 • Różnice między kalkulatorami OC i AC - co warto wiedzieć?
  Różnice między kalkulatorami OC i AC - co warto wiedzieć?

  Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodowego jest kluczowy dla każdego kierowcy. Kalkulatory OC i AC są niezwykle przydatnymi narzędziami, które pomagają w szybkim i precyzyjnym znalezieniu najkorzystniejszej oferty. Choć oba te kalkulatory służą do porównywania polis ubezpieczeniowych, różnią się one pod wieloma względami. Warto zrozumieć te różnice, aby efektywnie korzystać z dostępnych narzędzi i wybrać najlepszą polisę.

  Written on środa, 12 czerwiec 2024 17:21
 • Jak ważna jest logistyka w Twojej firmie?
  Jak ważna jest logistyka w Twojej firmie?

  Rozumiejąc, jak ważne dla prowadzenia udanego biznesu jest dobre zarządzanie logistyką, wiele osób z czasem podjęło kroki w kierunku stworzenia tego typu środowiska dla siebie i swoich firm ( https://web-lider.com.pl/firma ), które z biegiem czasu wdrożyły nowe strategie oparte na skutecznych praktykach zarządzania logistycznego — co pozwala im zarówno na zysk, jak i na wzrost!

  Written on wtorek, 21 maj 2024 09:21
 • Kamper przed sezonem
  Kamper przed sezonem

  Przed sezonem podróży kamperem, szczególnie ważne jest zadbanie o odpowiednie przygotowanie pojazdu, aby zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe podróże. Oto lista podstawowych usług serwisowych, które warto przeprowadzić przed sezonem dla kamperów:

  Written on wtorek, 26 marzec 2024 14:35
 • Czym zajmuje się agencja reklamowa Allegro?
  Czym zajmuje się agencja reklamowa Allegro?

  Reklama jest siłą napędową każdej firmy, która chce skutecznie dotrzeć do swoich klientów. W związku z tym coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z agencjami reklamowymi, które są w stanie zapewnić im profesjonalne i skuteczne działania marketingowe. Jedną z takich agencji jest agencja reklamowa Allegro, która oferuje kompleksowe usługi dla firm różnej wielkości. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, czym dokładnie zajmuje się taka agencja? Czy jej działania ograniczają się tylko do tworzenia i publikowania reklam?

  Written on środa, 20 marzec 2024 16:29
 • O czym należy pamiętać urządzając konferencję z dala od ośrodków miejskich?
  O czym należy pamiętać urządzając konferencję z dala od ośrodków miejskich?

  Urządzanie konferencji poza miastem - kluczowe aspekty

  Written on środa, 20 marzec 2024 16:25
 • Niezwykłe miejsca na eventy w Warszawie
  Niezwykłe miejsca na eventy w Warszawie

  Warszawa, stolica Polski, oferuje niezliczone możliwości organizacji eventów w miejscach, które zachwycają swoją unikalnością i charakterem. Od historycznych pałaców po nowoczesne przestrzenie loftowe, miasto kryje w sobie prawdziwe perły, idealne na każdy rodzaj wydarzenia. Oto przewodnik po najbardziej niezwykłych miejscach na eventy w Warszawie, które sprawią, że Twoje wydarzenie będzie niezapomniane.

  Written on wtorek, 19 marzec 2024 17:11
 • Czym jest service desk?
  Czym jest service desk?

  W erze cyfryzacji i rosnącej zależności od technologii, pojęcie service desk staje się coraz bardziej powszechne. Ale czy na pewno wiemy, czym jest service desk? Czy zdajemy sobie sprawę z jego roli w świecie IT? Bez względu na to, czy jesteś osobą techniczną czy nie, warto zrozumieć znaczenie tego terminu. Przejdźmy więc przez kilka kluczowych aspektów service desku.

  Written on sobota, 16 marzec 2024 21:59
 • Czy trymery są dobre do cięcia papieru?
  Czy trymery są dobre do cięcia papieru?

  Na rynku dostępne są różnorodne narzędzia do cięcia papieru, jednak nie wszystkie są równie efektywne i precyzyjne. Trymery do cięcia papieru cieszą się rosnącym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Dlaczego?

  Written on czwartek, 07 marzec 2024 13:54
 • Jak zorganizować efektywne lekcje pływania dla dzieci i młodzieży?
  Jak zorganizować efektywne lekcje pływania dla dzieci i młodzieży?

  Spędzanie wakacji nad wodą, stanowi niewątpliwie ogromną atrakcję, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pływanie, jest świetną formą aktywności fizycznej, ale także niezwykle ważną umiejętnością, która niejednokrotnie, może uratować życie, podczas korzystania z wodnych akwenów. Dlatego nauka pływania dla dzieci i młodzieży, jest bardzo istotną kwestią. Jednakże, aby te lekcje były skuteczne i przynosiły oczekiwane rezultaty, powinny być dobrze zorganizowane.

  Written on poniedziałek, 04 marzec 2024 07:00