Inwestowanie długoterminowe w CFD
Inwestowanie długoterminowe ma miejsce, jeżeli inwestor trzyma swoje pozycje przez dłuższy czas, często nawet miesiące lub lata. Głównym celem takiej strategii jest skorzystanie z długoterminowych trendów rynkowych i prognozowanej wartości aktywów. Doboru aktywów najczęściej dokonuje się na podstawie analizy fundamentalnej. To właśnie wskaźniki finansowe oraz perspektywy rozwoju są atutem.
Dużą zaletą długoterminowego inwestowania w CFD jest stabilność emocjonalna. Jeżeli oczekujemy zwrotu w długim terminie, jesteśmy mniej podatni na nagłe wahania cenowe. Jesteśmy świadomi, że nawet jeżeli obecnie inwestycja wykazuje gorsze wyniki, to liczy się tylko efekt końcowy. W długim terminie wszystko może się zmienić.
Bardzo dużym atutem inwestowania długoterminowego są niskie koszty prowadzenia rachunku. Z założenia w długim terminie dokonujemy mniejszej ilości transakcji. W przypadku brokerów jak broker pobierających prowizje od transakcji, koszty prowadzenia portfela bardzo spadają.
Sporym atutem w przypadku CFD na akcje jest możliwość korzystania z wypłat z dywidend. Dzięki temu nawet zanim zamkniemy portfel, w międzyczasie otrzymujemy częściowy zwrot z inwestycji.
Skupiając się na wynikach w długim terminie, możemy zignorować krótkoterminowe szumy rynkowe i skupić się tylko na trendach runku.
Krótkoterminowe spekulacje na kontraktach na różnicę
W przeciwieństwie do długoterminowych inwestycji, spekulacja krótkoterminowa w CFD odnosi się do podejścia, w którym inwestor trzyma swoje pozycje bardzo krótko, często od kilku sekund do kilku dni. Głównym założeniem takiej strategii jest wykorzystanie krótkoterminowych fluktuacji cenowych. Z natury zmian w przypadku tego podejścia decyzje podejmowane są głównie w oparciu o analizę techniczną. Spekulanci krótkoterminowi często szukają szybkich zysków i podejmują wielokrotne transakcje w ciągu jednej sesji handlowej.
Jeżeli trafnie przewidzimy ruchy cenowe, możemy spodziewać się szybkich zysków. Dzięki krótkoterminowym inwestycjom możemy zmieniać instrumenty, reagując na zmieniające się warunki rynkowe. Ponieważ pozycje są trzymane tylko przez krótki okres czasu, spekulanci krótkoterminowi mogą unikać długoterminowego ryzyka rynkowego. Z racji częstych ruchów o niskich wartościach bardzo często w przypadku krótkoterminowego inwestowania w CFD stosuje się dźwignię finansową. Dźwignia pozwala na większe inwestycje przy mniejszym wkładzie własnym.
Niezależnie czy inwestujemy długo czy krótkoterminowo, kontrakty CFD niosą pewne ograniczenia i ryzyko. Inwestowanie długoterminowe może wymagać cierpliwości i akceptacji długoterminowej zmienności rynkowej. Niewłaściwy wybór aktywów lub nieprzewidziane okoliczności mogą generować straty. Nigdy nie wiemy, jak będzie kształtował się rynek za kilka, kilkanaście miesięcy.
Z drugiej strony inwestycja krótkoterminowa wymaga szybkich reakcji i umiejętności analizy technicznej. Jednocześnie koszty transakcji mogą obniżyć rentowność inwestycji.