poniedziałek, 04 wrzesień 2023 09:13

Inwestowanie długoterminowe vs. spekulacja krótkoterminowa w CFD

inwestowania w CFD inwestowania w CFD pexels

Niezależnie od branży czy rynku na jakim działamy, inwestorów możemy podzielić na dwie grupy. Inwestujących krótkoterminowo i tych inwestujących długoterminowo. Oba te podejścia mają swoje zalety i ograniczenia, a wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej i aktywów zależy od indywidualnych celów, tolerancji ryzyka i stylu inwestowania. Kontrakty na różnicę (CFD) pozwalają wykorzystać zarówno podejście długoterminowe, jak i krótkoterminowe. W tym artykule przedstawimy jak można wykorzystać CFD w każdej z tych strategii.

 

Inwestowanie długoterminowe w CFD

Inwestowanie długoterminowe ma miejsce, jeżeli inwestor trzyma swoje pozycje przez dłuższy czas, często nawet miesiące lub lata. Głównym celem takiej strategii jest skorzystanie z długoterminowych trendów rynkowych i prognozowanej wartości aktywów. Doboru aktywów najczęściej dokonuje się na podstawie analizy fundamentalnej. To właśnie wskaźniki finansowe oraz perspektywy rozwoju są atutem.

Dużą zaletą długoterminowego inwestowania w CFD jest stabilność emocjonalna. Jeżeli oczekujemy zwrotu w długim terminie, jesteśmy mniej podatni na nagłe wahania cenowe. Jesteśmy świadomi, że nawet jeżeli obecnie inwestycja wykazuje gorsze wyniki, to liczy się tylko efekt końcowy. W długim terminie wszystko może się zmienić.

Bardzo dużym atutem inwestowania długoterminowego są niskie koszty prowadzenia rachunku. Z założenia w długim terminie dokonujemy mniejszej ilości transakcji. W przypadku brokerów jak Saxo broker pobierających prowizje od transakcji, koszty prowadzenia portfela bardzo spadają.

Sporym atutem w przypadku CFD na akcje jest możliwość korzystania z wypłat z dywidend. Dzięki temu nawet zanim zamkniemy portfel, w międzyczasie otrzymujemy częściowy zwrot z inwestycji.

Skupiając się na wynikach w długim terminie, możemy zignorować krótkoterminowe szumy rynkowe i skupić się tylko na trendach runku.

Krótkoterminowe spekulacje na kontraktach na różnicę

W przeciwieństwie do długoterminowych inwestycji, spekulacja krótkoterminowa w CFD odnosi się do podejścia, w którym inwestor trzyma swoje pozycje bardzo krótko, często od kilku sekund do kilku dni. Głównym założeniem takiej strategii jest wykorzystanie krótkoterminowych fluktuacji cenowych. Z natury zmian w przypadku tego podejścia decyzje podejmowane są głównie w oparciu o analizę techniczną. Spekulanci krótkoterminowi często szukają szybkich zysków i podejmują wielokrotne transakcje w ciągu jednej sesji handlowej.

Jeżeli trafnie przewidzimy ruchy cenowe, możemy spodziewać się szybkich zysków. Dzięki krótkoterminowym inwestycjom możemy zmieniać instrumenty, reagując na zmieniające się warunki rynkowe. Ponieważ pozycje są trzymane tylko przez krótki okres czasu, spekulanci krótkoterminowi mogą unikać długoterminowego ryzyka rynkowego. Z racji częstych ruchów o niskich wartościach bardzo często w przypadku krótkoterminowego inwestowania w CFD stosuje się dźwignię finansową. Dźwignia pozwala na większe inwestycje przy mniejszym wkładzie własnym.

Niezależnie czy inwestujemy długo czy krótkoterminowo, kontrakty CFD niosą pewne ograniczenia i ryzyko. Inwestowanie długoterminowe może wymagać cierpliwości i akceptacji długoterminowej zmienności rynkowej. Niewłaściwy wybór aktywów lub nieprzewidziane okoliczności mogą generować straty. Nigdy nie wiemy, jak będzie kształtował się rynek za kilka, kilkanaście miesięcy.

Z drugiej strony inwestycja krótkoterminowa wymaga szybkich reakcji i umiejętności analizy technicznej. Jednocześnie koszty transakcji mogą obniżyć rentowność inwestycji.

 
 • Rozwijaj karierę w sercu nowej Anglii
  Rozwijaj karierę w sercu nowej Anglii

  W ostatnich latach rynek pracy w Stanach Zjednoczonych znacząco się zmieniał, a jeden ze stanów, który wyjątkowo przyciąga uwagę, to Connecticut. Jest to miejsce, które oferuje szereg interesujących możliwości dla poszukujących pracy, w tym dla rosnącej społeczności polskiej. Praca w Connecticut charakteryzuje się różnorodnością branż i perspektyw rozwoju, co sprawia, że stan ten jest atrakcyjnym miejscem dla wielu profesjonalistów.

  Written on poniedziałek, 29 styczeń 2024 14:06
 • Adidas dla aktywnych: Jak kupować sprzęt sportowy taniej z kodami rabatowymi?
  Adidas dla aktywnych: Jak kupować sprzęt sportowy taniej z kodami rabatowymi?

  Adidas, będąc jednym z wiodących producentów odzieży i sprzętu sportowego, oferuje szeroką gamę produktów, które mogą zadowolić potrzeby zarówno amatorów, jak i profesjonalnych sportowców. Zakupy sprzętu sportowego mogą jednak być kosztowne, więc wykorzystanie kodów rabatowych to świetny sposób, aby zaoszczędzić na tej niezbędnej inwestycji w zdrowie i dobrą kondycję. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie kupować produkty Adidas taniej, korzystając z kodów rabatowych.

  Written on niedziela, 07 styczeń 2024 16:40
 • Co można kupić podczas świątecznej wyprzedaży
  Co można kupić podczas świątecznej wyprzedaży

  Radość, komfort i chęć obdarowywania bliskich prezentami - wszystko to przychodzi na myśl w okresie świątecznym. Okres świąteczny to czas, w którym rodzina i przyjaciele okazują sobie nawzajem wdzięczność, ale może to być również czas trudny finansowo. Świąteczne wyprzedaże są ratunkiem, przychodząc na ratunek w samą porę, aby uratować dzień. Zniżki te są często dość znaczne i stanowią świetną okazję do zaopatrzenia się w szeroką gamę produktów w samą porę na sezon świąteczny. Przedstawiając przegląd szerokiej gamy przedmiotów, które można kupić podczas świątecznych wyprzedaży, ten artykuł pomoże ci w pełni wykorzystać świąteczny szał zakupów.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • OCR w biznesie - zalety programu do odczytywania dokumentów i faktur
  OCR w biznesie - zalety programu do odczytywania dokumentów i faktur

  Czy zdarzyło Ci się pogubić się, ręcznie przepisując i wprowadzającdane z faktur bądź innego rodzaju dokumentacji firmowej? Z dzisiejszymi zdobyczami technologii możemy raz na zawsze pożegnać się z tym problemem. Nowoczesne programy do fakturowania zawierające narzędzie OCR (czyli program do odczytywania dokumentów) są dokładnie tym, czego potrzeba w tej sytuacji!

  Written on wtorek, 07 listopad 2023 15:02
 • Impreza integracyjna z noclegiem dla pracowników – jak podejść do tego sensownie?
  Impreza integracyjna z noclegiem dla pracowników – jak podejść do tego sensownie?

  Sprawna organizacja wyjazdu dla pracowników we własnej firmie nie jest łatwa. Jednak warto to robić co najmniej raz w roku, bo po każdym takim wyjeździe obserwuje się zdecydowanie lepszą pracę zespołu. Atmosfera w firmie rozluźnia się, a konflikty jakby nieco zmniejszają swoje zasięgi. Imprezy integracyjne pozwalają pracownikom nawiązać bliższe relacje i poznać się nawzajem poza środowiskiem pracy. Dzięki temu rośnie zaangażowanie i lojalność wobec firmy oraz poprawia się atmosfera w zespole. Co więcej, imprezy integracyjne mogą pobudzić kreatywność i innowacyjność w niektórych członkach zespołu.

  W planowaniu dobrego wyjazdu integracyjnego ważny jest wybór miejsca. Wybierz miejsce, które jest dogodnie położone i oferuje zakwaterowanie. Może to być hotel, ośrodek wypoczynkowy, pensjonat lub wynajęta willa. Wyjazdy integracyjne z nocowaniem w okolicach Warszawy warto urządzić np. w Żyrardowie. Dla firm z Krakowa z pewnością będą to miejscowości zlokalizowane w górach. Upewnij się, że miejsce ma odpowiednie udogodnienia, takie jak sale konferencyjne, strefy rekreacyjne, restauracje itp. 

  Written on poniedziałek, 23 październik 2023 15:38
 • Opakowania farmaceutyczne- jakie powinny być?
  Opakowania farmaceutyczne- jakie powinny być?

  Przemysł farmaceutyczny jest bardzo rygorystyczny i podlega regulacjom dotyczącym zgodności leków oraz ich bezpieczeństwa. Wymagania te dotyczą nie tylko danych preparatów, ale także ich opakowań. Celem opakowania jest ochrona zawartości przed zanieczyszczeniami, kurzem, światłem czy wodą. Nie bez znaczenia są też same etykiety, które muszą być zwięzłe i jasne.

  Written on poniedziałek, 23 październik 2023 15:33
 • Historia wymiany walut: Od barteru po E-kantory
  Historia wymiany walut: Od barteru po E-kantory

  Wymiana towarów i usług odgrywała kluczową rolę w rozwoju cywilizacji. Proces ten ewoluował na przestrzeni wieków, przechodząc od prostych systemów barterowych po zaawansowane platformy cyfrowe. Współczesne technologie, takie jak kantory online, znacząco upraszczają i przyspieszają proces wymiany walut na całym świecie.

  Written on wtorek, 17 październik 2023 16:28
 • Wstęp do innowacji w badaniach CAWI i CATI
  Wstęp do innowacji w badaniach CAWI i CATI

  W dzisiejszych czasach, kiedy technologia rozwija się w zawrotnym tempie, metody badawcze również muszą iść z duchem czasu. Innowacje w badaniach CAWI (Computer Assisted Web Interviewing) i CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing) stają się kluczem do skuteczniejszego zbierania danych i docierania do odpowiednich grup docelowych. Agencja Badawcza Fieldstat, znana z prowadzenia zaawansowanych badań, jest jednym z liderów w tej dziedzinie.

  Written on wtorek, 10 październik 2023 19:43
 • Gadżety Firmowe: Skuteczna Strategia Marketingowa
  Gadżety Firmowe: Skuteczna Strategia Marketingowa

  Promocja poprzez gadżety firmowe to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców, poszukujących nowych sposobów na zwiększenie świadomości marki i przyciągnięcie uwagi klientów. Przyjrzyjmy się tej strategii marketingowej i dowiedzmy się, czy rzeczywiście działa oraz jakie są kluczowe czynniki sukcesu.

  Written on czwartek, 28 wrzesień 2023 14:53
 • Dlaczego odpowiednia komunikacja w grupie jest tak ważna?
  Dlaczego odpowiednia komunikacja w grupie jest tak ważna?

  We współczesny, niezwykle dynamicznym świecie, w którym działamy zarówno zawodowo, jak i prywatnie, umiejętność efektywnej komunikacji w grupie stanowi kluczowy element sukcesu. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego właściwa komunikacja w zespołach, organizacjach, czy nawet w życiu codziennym jest tak niezwykle istotna. Odkryjmy razem, jak poprawić umiejętności komunikacyjne i osiągnąć lepsze rezultaty we współpracy z innymi.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:28