poniedziałek, 04 wrzesień 2023 09:13

Inwestowanie długoterminowe vs. spekulacja krótkoterminowa w CFD

inwestowania w CFD inwestowania w CFD pexels

Niezależnie od branży czy rynku na jakim działamy, inwestorów możemy podzielić na dwie grupy. Inwestujących krótkoterminowo i tych inwestujących długoterminowo. Oba te podejścia mają swoje zalety i ograniczenia, a wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej i aktywów zależy od indywidualnych celów, tolerancji ryzyka i stylu inwestowania. Kontrakty na różnicę (CFD) pozwalają wykorzystać zarówno podejście długoterminowe, jak i krótkoterminowe. W tym artykule przedstawimy jak można wykorzystać CFD w każdej z tych strategii.

 

Inwestowanie długoterminowe w CFD

Inwestowanie długoterminowe ma miejsce, jeżeli inwestor trzyma swoje pozycje przez dłuższy czas, często nawet miesiące lub lata. Głównym celem takiej strategii jest skorzystanie z długoterminowych trendów rynkowych i prognozowanej wartości aktywów. Doboru aktywów najczęściej dokonuje się na podstawie analizy fundamentalnej. To właśnie wskaźniki finansowe oraz perspektywy rozwoju są atutem.

Dużą zaletą długoterminowego inwestowania w CFD jest stabilność emocjonalna. Jeżeli oczekujemy zwrotu w długim terminie, jesteśmy mniej podatni na nagłe wahania cenowe. Jesteśmy świadomi, że nawet jeżeli obecnie inwestycja wykazuje gorsze wyniki, to liczy się tylko efekt końcowy. W długim terminie wszystko może się zmienić.

Bardzo dużym atutem inwestowania długoterminowego są niskie koszty prowadzenia rachunku. Z założenia w długim terminie dokonujemy mniejszej ilości transakcji. W przypadku brokerów jak Saxo broker pobierających prowizje od transakcji, koszty prowadzenia portfela bardzo spadają.

Sporym atutem w przypadku CFD na akcje jest możliwość korzystania z wypłat z dywidend. Dzięki temu nawet zanim zamkniemy portfel, w międzyczasie otrzymujemy częściowy zwrot z inwestycji.

Skupiając się na wynikach w długim terminie, możemy zignorować krótkoterminowe szumy rynkowe i skupić się tylko na trendach runku.

Krótkoterminowe spekulacje na kontraktach na różnicę

W przeciwieństwie do długoterminowych inwestycji, spekulacja krótkoterminowa w CFD odnosi się do podejścia, w którym inwestor trzyma swoje pozycje bardzo krótko, często od kilku sekund do kilku dni. Głównym założeniem takiej strategii jest wykorzystanie krótkoterminowych fluktuacji cenowych. Z natury zmian w przypadku tego podejścia decyzje podejmowane są głównie w oparciu o analizę techniczną. Spekulanci krótkoterminowi często szukają szybkich zysków i podejmują wielokrotne transakcje w ciągu jednej sesji handlowej.

Jeżeli trafnie przewidzimy ruchy cenowe, możemy spodziewać się szybkich zysków. Dzięki krótkoterminowym inwestycjom możemy zmieniać instrumenty, reagując na zmieniające się warunki rynkowe. Ponieważ pozycje są trzymane tylko przez krótki okres czasu, spekulanci krótkoterminowi mogą unikać długoterminowego ryzyka rynkowego. Z racji częstych ruchów o niskich wartościach bardzo często w przypadku krótkoterminowego inwestowania w CFD stosuje się dźwignię finansową. Dźwignia pozwala na większe inwestycje przy mniejszym wkładzie własnym.

Niezależnie czy inwestujemy długo czy krótkoterminowo, kontrakty CFD niosą pewne ograniczenia i ryzyko. Inwestowanie długoterminowe może wymagać cierpliwości i akceptacji długoterminowej zmienności rynkowej. Niewłaściwy wybór aktywów lub nieprzewidziane okoliczności mogą generować straty. Nigdy nie wiemy, jak będzie kształtował się rynek za kilka, kilkanaście miesięcy.

Z drugiej strony inwestycja krótkoterminowa wymaga szybkich reakcji i umiejętności analizy technicznej. Jednocześnie koszty transakcji mogą obniżyć rentowność inwestycji.

 
 • Gadżety Firmowe: Skuteczna Strategia Marketingowa
  Gadżety Firmowe: Skuteczna Strategia Marketingowa

  Promocja poprzez gadżety firmowe to temat, który budzi coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców, poszukujących nowych sposobów na zwiększenie świadomości marki i przyciągnięcie uwagi klientów. Przyjrzyjmy się tej strategii marketingowej i dowiedzmy się, czy rzeczywiście działa oraz jakie są kluczowe czynniki sukcesu.

  Written on czwartek, 28 wrzesień 2023 14:53
 • Dlaczego odpowiednia komunikacja w grupie jest tak ważna?
  Dlaczego odpowiednia komunikacja w grupie jest tak ważna?

  We współczesny, niezwykle dynamicznym świecie, w którym działamy zarówno zawodowo, jak i prywatnie, umiejętność efektywnej komunikacji w grupie stanowi kluczowy element sukcesu. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego właściwa komunikacja w zespołach, organizacjach, czy nawet w życiu codziennym jest tak niezwykle istotna. Odkryjmy razem, jak poprawić umiejętności komunikacyjne i osiągnąć lepsze rezultaty we współpracy z innymi.

  Written on środa, 20 wrzesień 2023 14:28
 • Mycie okien Poznań - jak utrzymać okna w doskonałej formie
  Mycie okien Poznań - jak utrzymać okna w doskonałej formie

  Okna są kluczowym elementem każdego domu, firmy, sklepu czy też lokalu usługowego. Wpuszczają promienie słoneczne, umożliwiają dostęp do pięknych krajobrazów, pozwalają na powiew świeżego powietrza, a także są doskonałym uzupełnieniem wnętrza. Aby jednak spełniały swoją rolę należy dbać o ich regularne mycie, co dla wielu osób jest sporym wyzwaniem.

  Written on wtorek, 19 wrzesień 2023 15:44
 • Duży Materac Jednoosobowy 100x200 cm - Dla Kogo Jest Przeznaczony?
  Duży Materac Jednoosobowy 100x200 cm - Dla Kogo Jest Przeznaczony?

  Duży materac jednoosobowy o wymiarach 100x200 cm to rozmiar, który jest szerszy niż standardowe materace jednoosobowe (80x200 cm). To oznacza, że zapewnia więcej przestrzeni do spania dla jednej osoby, co może być atrakcyjne dla wielu osób.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 15:03
 • Nauka pływania – co warto wiedzieć przed zajęciami?
  Nauka pływania – co warto wiedzieć przed zajęciami?

  Pływanie to aktywność dla dzieci i dorosłych. Ci młodsi zazwyczaj uczą się szybciej, starsi potrzebują nieco więcej czasu, aby przyswoić nowe techniki ruchowe. Pewne jest to, że nauka pływania w Szczecinie to sposób na dobrą zabawę, a przy tym aktywność, która pozytywnie wpływa na zdrowie naszego organizmu. Na czym polega nauka pływania? Dla kogo organizowane są zajęcia? Sprawdź, co warto wiedzieć, zanim zanurzysz się w wodzie.

  Written on wtorek, 05 wrzesień 2023 15:08
 • Inwestowanie długoterminowe vs. spekulacja krótkoterminowa w CFD
  Inwestowanie długoterminowe vs. spekulacja krótkoterminowa w CFD

  Niezależnie od branży czy rynku na jakim działamy, inwestorów możemy podzielić na dwie grupy. Inwestujących krótkoterminowo i tych inwestujących długoterminowo. Oba te podejścia mają swoje zalety i ograniczenia, a wybór odpowiedniej strategii inwestycyjnej i aktywów zależy od indywidualnych celów, tolerancji ryzyka i stylu inwestowania. Kontrakty na różnicę (CFD) pozwalają wykorzystać zarówno podejście długoterminowe, jak i krótkoterminowe. W tym artykule przedstawimy jak można wykorzystać CFD w każdej z tych strategii.

  Written on poniedziałek, 04 wrzesień 2023 09:13
 • Wszystko w jednym miejscu: Telekomunikacja dla dzisiejszego świata
  Wszystko w jednym miejscu: Telekomunikacja dla dzisiejszego świata

  W dynamicznym i globalnym świecie, telekomunikacje ciągle ewoluują i mają coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. Rozmowy z bliskimi przez telefon, wysyłanie wiadomości tekstowych oraz korzystanie z internetu są tym cichym, ale nieodłącznym ogniwem, które spinają naszą współczesną rzeczywistość.

  Written on wtorek, 22 sierpień 2023 07:00
 • Kampanie MMS - nieszablonowa usługa marketingu mobilnego
  Kampanie MMS - nieszablonowa usługa marketingu mobilnego

  Według różnych szacunków w Polsce ponad 75 procent osób korzysta ze smartfonów. Specjaliści od marketingu zauważyli ten fakt i coraz częściej wykorzystują kampanie oparte nie o internet, a właśnie telefonię komórkową. Jednym z rozwiązań, które można wdrożyć, jest kampania MMS – smartfony z łatwością odbierają takie wiadomości, a graficzna forma pozwala na atrakcyjne przedstawienie promowanych treści.

  Written on czwartek, 27 lipiec 2023 12:21
 • Chcę zostać coachem w biznesie - czy istnieją studia, które pomogą mi doszlifować kluczowe umiejętności?
  Chcę zostać coachem w biznesie - czy istnieją studia, które pomogą mi doszlifować kluczowe umiejętności?

  W świecie, w którym rytm życia staje się coraz szybszy, a oczekiwania względem efektywności i osiągania celów są coraz większe, rola coacha stała się niezwykle ważna. Coaching biznesowy to profesjonalne wsparcie i prowadzenie procesów rozwojowych dla liderów i pracowników. Pomaga im osiągnąć cele, rozwijać umiejętności oraz radzić sobie z wyzwaniami zawodowymi. Wiele osób coraz częściej zastanawia się, czy istnieją studia pomagające zostać coachem w biznesie.

  Written on poniedziałek, 24 lipiec 2023 15:06
 • Różnorodność szkoleń: Klucz do Rozwoju Kariery w Dowolnej Branży
  Różnorodność szkoleń: Klucz do Rozwoju Kariery w Dowolnej Branży

  Nieustanne doskonalenie umiejętności i zdobywanie wiedzy są kluczowymi elementami budowania udanej kariery, niezależnie od branży, w której pracujemy. Obecny rynek pracy jest dynamiczny i konkurencyjny, co sprawia, że ważne jest, aby być elastycznym i otwartym na naukę nowych umiejętności. Różnorodność szkoleń staje się coraz bardziej kluczowa, ponieważ pozwala pracownikom na adaptację do zmieniających się trendów i wymagań rynku, co w konsekwencji przyspiesza ich rozwój zawodowy.

  Written on poniedziałek, 24 lipiec 2023 11:58