sobota, 02 kwiecień 2022 11:51

Baza danych, czyli fundament każdej strony internetowej

Baza danych strona internetowa Baza danych strona internetowa fot: pixabay

Surfowanie po sieci jest dziś tak naturalne, że nawet nie zwracamy uwagi, gdy korzystamy z sieci WWW. Internet stał się dla nas codziennością, dlatego często nie zastanawiamy się w jaki sposób działają dzisiejsze strony internetowe i z jakiego powodu bazy danych są dziś tak ważne. Co ciekawe, nawet gdy kupujemy najtańszy hosting u jakiegokolwiek developera, mamy dostęp w ramach takiego hostingu do bazy danych, których najczęściej zwykli użytkownicy po prostu nie używają. W jaki sposób działają bazy danych i czym właściwie one są?

 

Dlaczego baza danych to podstawa dzisiejszego internetu?

Tworzenie stron internetowych stało się dziś niezwykle proste przez coraz to nowsze CMSy. Na takim WordPressie niemalże każdy jest w stanie stworzyć ładnie wyglądającą i dobrze działającą stronę, po krótkim poprzedzającym szkoleniu. Dzięki temu nie trzeba znać skomplikowanych metod kodowania, jednakże warto podkreślić, że dobrze jest wiedzieć w jaki sposób funkcjonują dzisiejsze strony internetowe, gdyż przeciwdziała to swoistemu analfabetyzmowi technologicznemu. Baza danych jest zbiorem informacji, dzięki któremu strona może poprawnie działać. Możemy ją porównać do twardego dysku, na którym znajdują się wszystkie najpotrzebniejsze dane. Baza danych pozwala stronom działać dokładnie w taki sposób, jak chcieli jej twórcy. Dzięki bazom danych możliwe jest dziś tworzenie ogromnych sklepów internetowych, które zawierają tysiące produktów, a informacje o nich, a także o tym, ile klientów kupuje dany produkt, zawarte są właśnie w bazie danych. Co więcej, trudno wyobrazić sobie dzisiejszy internet bez baz danych, ponieważ każda strona internetowa jest dziś rozbudowana i w niczym nie przypomina prostych stron sprzed dwóch czy trzech dekad. Wśród różnych baz danych, największą popularnością cieszą się dziś MySQL i używany jest obecnie do większości CMSów, takich jak WordPress. Zobacz ciekawy artykuł:

Jaki jest najbogatszy człowiek świata? Zobacz na https://trybunapolska.pl/gospodarka/najbogatszy-czlowiek-na-swiecie-ranking-najbogatsi-ludzie-swiata - ranking - najbogatsi ludzie świata

Narzędzia do baz danych – dlaczego są tak ważne?

Współczesne bazy danych potrafią zawierać ogromne ilości informacji, dlatego zarządzanie tak dużą ilością rekordów wymaga odpowiednich narzędzi. Takie narzędzia są dla programistów tak samo przydatne i użyteczne, jak długo i pobijak dla stolarza – z pomocą narzędzi, takich jak metadata repository tools. W tym celu tworzone są specjalistyczne katalogi, w których programiści mogą wybierać spośród różnych profesjonalnych narzędzi do zarządzania bazami danych.

Więcej w tej kategorii: Worki do odkurzacza Budget »