Wydrukuj tę stronę
piątek, 07 październik 2022 07:00

Ślub cywilny, wyznaniowy, a może humanistyczny?

ślub humanistyczny ślub humanistyczny pixabay

Młodzi ludzie, który chcą się ze sobą związać na długie lata mają kilka ścieżek do wyboru. Cześć z nich postanawia pozostać w związku nieformalnym, bez zawierania związku małżeńskiego

. Pozostali chcą się związać i tutaj najczęściej wybierany jest ślub cywilny lub konkordatowy mający skutki formalne pod względem prawnym. Do wyboru jest jeszcze ślub wyznaniowy, który sam w sobie nie jest uznawany przez polskie prawo. Coraz częściej mówi się również o ślubach humanistycznych, co to takiego jest? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Ślub cywilny czy wyznaniowy – jaką formę wybrać?

Osoby, które chcą wejść w związek małżeński najczęściej stoją przed wyborem – ślub cywilny, czy wyznaniowy. Rozwiązaniem łączącym te dwa modele jest ślub konkordatowy, jednak możliwy jest on jedynie w przypadku ślubu zawieranego w kościele katolickim. Dlatego też jeżeli ktoś chce zawrzeć związek małżeński, który będzie miał skutki formalne, często i tak konieczne jest wzięcie ślubu cywilnego, szczególnie w innych wyznaniach. Jednak jak się okazuje, wiele osób rezygnuje z ceremonii wyznaniowej, gdyż młodzi odchodzą od swoich religii. Z drugiej jednak strony ślub cywilny jest dla nich zbyt krótki i mało uroczysty. Dlatego też sporym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się śluby humanistyczne. Czym one są i jak wyglądają? O tym kilka słów wyjaśnienia znajdziesz poniżej.

Ślub humanistyczny – co to takiego?

Ślub humanistyczny to uroczystość o znaczeniu symbolicznym. Chociaż warto wiedzieć, że już w niektórych regionach Europy jest ona uznawana również za formalny sposób zawarcia związku małżeńskiego. Tak jest np. w Szkocji. W naszym kraju taka forma uroczystości jest jeszcze mało znana i nie jest wiążąca pod względem prawnym. Jednak wiele osób decyduje się na nią z uwagi na to, że pozwala głębiej przeżyć wyjątkowe chwile. Ma ona bardzo osobisty charakter ze względu na to, że Młodzi często sami tworzą dla siebie przysięgi i sam scenariusz uroczystości. Dodatkowo często taki ślub może odbyć się praktycznie w dowolnym miejscu, które pozwala na stworzenie unikalnego i romantycznego klimatu. A to nie jest zawsze możliwe w przypadku zawierania związków małżeńskich w tradycyjnej formie. Decydując się na ślub humanistyczny trzeba pamiętać, że chcąc zawrzeć związek formalny, należy zorganizować także ślub cywilny we właściwym urzędzie stanu cywilnego. Ślub humanistyczny to także dobry pomysł na odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Oprawa ślubu humanistycznego – na co zwrócić uwagę?

Warto zadbać o to, aby ślub humanistyczny miał odpowiednią oprawę. Jest on idealnym rozwiązaniem, aby zorganizować ślub plenerowy. Tutaj najchętniej wybierane są motywy przewodnie takie jak styl rustykalny oraz vintage czy boho. Dobrze jest też wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego, który pracował już na plenerowych ślubach i weselach. Pozwoli to na stworzenie pięknej pamiątki w postaci wyjątkowych zdjęć. Umożliwią one na zachowanie wspomnień w pamięci na dłużej zarówno Młodym, jak i zaproszonym gościom.