piątek, 07 październik 2022 07:00

Ślub cywilny, wyznaniowy, a może humanistyczny?

ślub humanistyczny ślub humanistyczny pixabay

Młodzi ludzie, który chcą się ze sobą związać na długie lata mają kilka ścieżek do wyboru. Cześć z nich postanawia pozostać w związku nieformalnym, bez zawierania związku małżeńskiego

. Pozostali chcą się związać i tutaj najczęściej wybierany jest ślub cywilny lub konkordatowy mający skutki formalne pod względem prawnym. Do wyboru jest jeszcze ślub wyznaniowy, który sam w sobie nie jest uznawany przez polskie prawo. Coraz częściej mówi się również o ślubach humanistycznych, co to takiego jest? Kiedy warto się na niego zdecydować?

Ślub cywilny czy wyznaniowy – jaką formę wybrać?

Osoby, które chcą wejść w związek małżeński najczęściej stoją przed wyborem – ślub cywilny, czy wyznaniowy. Rozwiązaniem łączącym te dwa modele jest ślub konkordatowy, jednak możliwy jest on jedynie w przypadku ślubu zawieranego w kościele katolickim. Dlatego też jeżeli ktoś chce zawrzeć związek małżeński, który będzie miał skutki formalne, często i tak konieczne jest wzięcie ślubu cywilnego, szczególnie w innych wyznaniach. Jednak jak się okazuje, wiele osób rezygnuje z ceremonii wyznaniowej, gdyż młodzi odchodzą od swoich religii. Z drugiej jednak strony ślub cywilny jest dla nich zbyt krótki i mało uroczysty. Dlatego też sporym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się śluby humanistyczne. Czym one są i jak wyglądają? O tym kilka słów wyjaśnienia znajdziesz poniżej.

Ślub humanistyczny – co to takiego?

Ślub humanistyczny to uroczystość o znaczeniu symbolicznym. Chociaż warto wiedzieć, że już w niektórych regionach Europy jest ona uznawana również za formalny sposób zawarcia związku małżeńskiego. Tak jest np. w Szkocji. W naszym kraju taka forma uroczystości jest jeszcze mało znana i nie jest wiążąca pod względem prawnym. Jednak wiele osób decyduje się na nią z uwagi na to, że pozwala głębiej przeżyć wyjątkowe chwile. Ma ona bardzo osobisty charakter ze względu na to, że Młodzi często sami tworzą dla siebie przysięgi i sam scenariusz uroczystości. Dodatkowo często taki ślub może odbyć się praktycznie w dowolnym miejscu, które pozwala na stworzenie unikalnego i romantycznego klimatu. A to nie jest zawsze możliwe w przypadku zawierania związków małżeńskich w tradycyjnej formie. Decydując się na ślub humanistyczny trzeba pamiętać, że chcąc zawrzeć związek formalny, należy zorganizować także ślub cywilny we właściwym urzędzie stanu cywilnego. Ślub humanistyczny to także dobry pomysł na odnowienie przysięgi małżeńskiej.

Oprawa ślubu humanistycznego – na co zwrócić uwagę?

Warto zadbać o to, aby ślub humanistyczny miał odpowiednią oprawę. Jest on idealnym rozwiązaniem, aby zorganizować ślub plenerowy. Tutaj najchętniej wybierane są motywy przewodnie takie jak styl rustykalny oraz vintage czy boho. Dobrze jest też wybrać odpowiedniego fotografa ślubnego, który pracował już na plenerowych ślubach i weselach. Pozwoli to na stworzenie pięknej pamiątki w postaci wyjątkowych zdjęć. Umożliwią one na zachowanie wspomnień w pamięci na dłużej zarówno Młodym, jak i zaproszonym gościom.

 • Jak zorganizować event marketingowy?
  Jak zorganizować event marketingowy?

  Długotrwałe relacje z klientami, większa sprzedaż i budowa wizerunku marki – takie korzyści przynosi profesjonalnie przygotowany event marketingowy. Na czym polega ta forma promocji i jakie rodzaje eventów wyróżniamy? W jaki sposób zorganizować wydarzenie dla swoich klientów? Zapraszamy do lektury.

  Written on wtorek, 06 grudzień 2022 07:19
 • Hurtownia tkanin, jaką wybrać?
  Hurtownia tkanin, jaką wybrać?

  Jeśli szyjesz lub projektujesz ubrania albo artykuły do mieszkania, na pewno potrzebujesz stabilnego miejsca zakupu tkanin.

  Written on poniedziałek, 05 grudzień 2022 10:45
 • Co to jest awaria samochodu?
  Co to jest awaria samochodu?

  Awaria samochodu ma miejsce, gdy samochód przestaje działać z powodu jakiejś mechanicznej lub elektrycznej awarii. Najczęstszymi przyczynami awarii samochodu są awarie mechaniczne, takie jak przebita opona, awaria silnika lub skrzyni biegów. W przypadku rozładowania akumulatora lub awarii alternatora mogą wystąpić awarie elektryczne.

  Written on sobota, 26 listopad 2022 19:19
 • Jesteś studentem i chcesz dorobić? Sprawdź, gdzie warto pracować
  Jesteś studentem i chcesz dorobić? Sprawdź, gdzie warto pracować

  Studenci często mają problem ze znalezieniem pracy, która pozwalałaby im łączyć obowiązki zawodowe z nauką. Bardzo ważne są również zarobki - powinny pozwolić na samodzielne utrzymanie się.

  Written on czwartek, 24 listopad 2022 11:16
 • Wynajem samochodów – auto zawsze się przydaje
  Wynajem samochodów – auto zawsze się przydaje

  Wynajem samochodów to usługa, która ma mnóstwo zalet. Wielu decyduje się na wypożyczenie auta, ponieważ:

  Written on sobota, 19 listopad 2022 11:48
 • Pomoc drogowa i auto holowanie Świecko – na jakie wsparcie w trasie mogą liczyć kierowcy?
  Pomoc drogowa i auto holowanie Świecko – na jakie wsparcie w trasie mogą liczyć kierowcy?

  Awaria samochodu, stłuczka czy wypadek to sytuacje, które mogą spotkać w drodze każdego kierowcę. Zdarzenia drogowe są nie do przewidzenia, jednak możemy dobrze przygotować się na problemy z samochodem.

  Written on wtorek, 15 listopad 2022 16:10
 • Jak wybrać odpowiedni serwis samochodowy i dlaczego są one ważniejsze niż kiedykolwiek?
  Jak wybrać odpowiedni serwis samochodowy i dlaczego są one ważniejsze niż kiedykolwiek?

  Branża serwisów samochodowych i pomocy drogowej istnieje od dawna, ale wraz z rozwojem technologii, wybór odpowiedniego serwisu samochodowego jest ważniejszy niż kiedykolwiek.

  Written on niedziela, 13 listopad 2022 12:38
 • 2 zalety pomocy drogowej, o których powinieneś wiedzieć
  2 zalety pomocy drogowej, o których powinieneś wiedzieć

  Sprawne usuwanie skutków zdarzenia drogowego to konieczność, kiedy podróż przerwie awaria lub wypadek. Profesjonalnym wsparciem służy pomoc drogowa oferująca usługi dopasowane do okoliczności zdarzenia oraz potrzeb kierowcy.

  Written on poniedziałek, 07 listopad 2022 11:45
 • Dlaczego już dziś powinieneś zacząć korzystać z dobrej pomocy drogowej
  Dlaczego już dziś powinieneś zacząć korzystać z dobrej pomocy drogowej

  Wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń związanych z jazdą. Czasami możemy mieć przebitą oponę lub nasz samochód może się zepsuć w trasie i musisz zjechać na pobocze. Dobrą wiadomością jest to, że są ludzie, którzy mogą nam pomóc i upewnić się, że wrócimy na naszą drogę tak szybko, jak to możliwe.

  Written on wtorek, 25 październik 2022 13:23
 • Co powinieneś zrobić, jeśli zdarzy ci się wypadek samochodowy?
  Co powinieneś zrobić, jeśli zdarzy ci się wypadek samochodowy?

  Zawsze powinieneś wezwać pomoc drogową, jeśli masz wypadek samochodowy. Możesz zadzwonić do swojej firmy ubezpieczeniowej, aby powiadomić ich o zdarzeniu, a oni również będą mogli udzielić Ci porady i pomocy.

  Written on piątek, 21 październik 2022 15:02