Wydrukuj tę stronę
sobota, 23 październik 2021 11:59

Kryptowaluta Tron (TRX) – co warto o niej wiedzieć?

Kryptowaluta TRON Kryptowaluta TRON pixabay

Co warto wiedzieć na temat kryptowaluty TRON (TRX)? Czy jest to projekt, który daje duże nadzieje na wzrosty? Czy jest to Altcoin, który może się pochwalić użytecznością w postaci rozwiązywania jakiegoś problemu czy raczej jest to moneta o charakterze spekulacyjnym? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. 

 

Początki projektu – podczas ICO sprzedano 40% jednostek w cenie 0,0019 USD 

Kryptowaluta TRON swoje początki ma w Singapurze. ICO projektu Tronix wystartowało 31 sierpnia 2017 roku. Podczas sprzedaży tokenów zebrano zaplanowaną kwotę w postaci 70 milionów dolarów. W taki sposób wystawiono 40% jednostek (maksymalna liczba jednostek TRX to 100 mld). Kryptowaluta TRX była w momencie ICO wyceniana na 0,0019 USD. 

TRON – platforma, która ma stanowić podstawę dla zdecentralizowanego Internetu 

Tron nie jest wyłącznie aktywem spekulacyjnym, ale także zdecentralizowaną platformą opartą o sieć blockchain, która według założeń twórców mogłaby posłużyć jako coś na wzór zdecentralizowanego Internetu. Roboczo projekt tego typu bywa nazywany mianem Internetu 3.0. Główną ideą jest stworzenie sieci, która działa bez pośredników, zapewnia użytkownikom prywatność, nie musi mierzyć się z cenzurą oraz dostarcza rozrywkę jakiej zwykle użytkownicy szukają w Internecie. Mówiąc o rozrywce można mieć na myśli takie zasoby jak filmy, muzykę oraz gry. Poza tym, w ramach projektu Tron ma być możliwe tworzenie zdecentralizowanych aplikacji podobnie jak ma to miejsce w przypadku Ethereum. Zaletą TRON mają być bardzo konkurencyjne możliwości w zakresie skalowalności (TRON umożliwia obsługę dużej ilości transakcji jednocześnie). 

TRX – notowania (kurs i kapitalizacja rynkowa)

Po ICO, które miało miejsce w 2017 roku, kurs na początku 2018 roku niewiarygodnie wystrzelił w   górę osiągając ATH na poziomie około 0,30 USD. Przypomnijmy, że podczas ICO można było zakupić TRX w cenie 0,0019 USD. Zatem już po kilku miesiącach kurs tego aktywa wzrósł ponad 100 razy. Po tym wzroście nastąpiło ochłodzenie, gdyż kurs oscylował w okolicach 0,01 – 0,05 USD co i tak dla wczesnych inwestorów powinno być bardzo satysfakcjonujące. Osoby, które kupiły TRX na początku 2018 roku musiały jednak pogodzić się z trochę niższą wyceną niż w momencie nabycia kryptowaluty. Kolejne większe wzrosty pojawiły się dopiero w pierwszej połowie 2021 roku, gdy kurs TRX dotarł do granicy 0,16 USD. 

TRX jest notowany w trzeciej dziesiątce kryptowalut o największej kapitalizacji (stan na październik 2021), a największy obrót notuje w Korei Południowej. Jest to moneta, która dostępna jest na większości topowych giełd kryptowalut. 

Podsumowanie - Informacje o projekcie TRON (TRX) w pigułce

Tron to cyfrowa platforma, która ma obejmować aplikacje o charakterze rozrywkowym.

Wykorzystuje algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake. 

Projekt został zapoczątkowany przez organizacje non-profit, która ma biura w Singapurze i San Francisco. Początkowo TRX był znany głównie w Azji. Obecnie osiągnął globalną rozpoznawalność.

Sieć główną uruchomiono w 2018 roku, natomiast ICO miało miejsce w 2017 roku. 

TRON można nazwać projektem, który rzucił rękawice branży medialnej. Celem jest zmniejszenie roli pośredników dystrybuujących treści (np. wideo lub gry). Ponadto, aspiracje twórców sięgają do realnego konkurowania z Ethereum, a w przyszłości projekt miałby stać się alternatywą dla Internetu. Plany brzmią bardzo ambitnie co może rozbudzać wyobraźnie entuzjastów tego projektu.