Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:50

Czy i dlaczego warto zakupić gotową spółkę?

kupno gotowej spółki kupno gotowej spółki pixabay

Kupno gotowej spółki przede wszystkim zaoszczędza Ci wielu formalności, wizyt w urzędach, marnowania czasu i sporo papierkowej roboty.

Jest to bardzo wygodne, ale niesie za sobą również wiele innych zalet, takich jak zyskanie zdolności kredytowej, brak popełnionych błędów przy zakładaniu spółki i brak konieczności posiadania wszelkiej wiedzy i zdolności na temat otwierania spółki. Oczywiście kupując gotową spółkę, należy wybrać firmę rzetelną i zaufaną, gdyż przejęcie spółki z wadami prawnymi i długami może mieć negatywne konsekwencje.

Gotowa zdolność kredytowa i oszczędność czasu

Jak wszyscy wiemy – czas to pieniądz. Kupując gotową spółkę, rozpoczynasz pracę w ciągu kilku dni. Dodatkowo z istniejącą spółką masz znacznie szersze perspektywy do działania od samego początku. Nie stracisz tygodni czy miesięcy na wizyty i walki w urzędach, zbieranie dokumentacji i składanie wniosków. Poświęcasz go od samego początku na rozwój firmy, możesz starać się o kredyty, a klienci i partnerzy handlowi będą mieli nieco większe zaufanie do spółki istniejącej 10 miesięcy niż 10 dni.

Wielu przedsiębiorców, zamiast zakładać nową działalność, decyduje się na kupno gotowej spółki głównie ze względu zdolności kredytowej. Ta buduje się z upływem czasu. Jeśli zależy Ci na szybkich terminach, to po pierwsze samo założenie nowej spółki zabierze Ci sporo czasu, a po drugie raczej mało który bank przygotuje atrakcyjną ofertę finansowania dla spółki działającej kilka dni.

Kupując spółkę gotową, która ma nadany numer NIP, jest wpisana do KRS i posiada wpisy do PKD z historią kilkumiesięczną, zyskujesz wyższą zdolność kredytową, a z drugiej strony nie tracisz szans na dotację z Unii Europejskiej dla nowych spółek. O taką dotację najlepiej wnioskować pomiędzy 6 a 12 miesiącem działalności.

Wiedza, formalności i aspekty prawne

Jeśli nie jesteś doświadczony w otwieraniu spółek, to wiedz, że otworzenie nowej spółki nie jest wcale takie proste. Proces rejestracyjny trwa często kilka tygodni, a nawet miesięcy. Niestety wizyty w urzędach i zbieranie całej dokumentacji nie są przyjemnym zadaniem. Pamiętaj, że jeden błąd w formalnościach oznacza odrzucenie dokumentów, co wydłuża czas zakładania spółki o kolejne tygodnie. Profesjonalne firmy handlujące spółkami wiedzą, jak to robić, używają gotowych schematów i nie tracą na to tyle czasu, co przeciętny Kowalski bez doświadczenia. Dzięki temu masz również pewność, że spółka nie jest obciążona wadami prawnymi czy błędami podczas procesu rejestracyjnego, które niewychwycone przez urzędy przy zakładaniu tej spółki, mogą ukazać się w późniejszym czasie.

Rzetelna firma bez wątpliwości podpisze akt notarialny i da gwarancję historii spółki oraz braku zadłużenia i wad prawnych. Przejmując spółkę z długami i wadami prawnymi, możesz wpędzić się w ogrom problemów i w zależności od rodzaju spółki – możesz nawet odpowiadać za jej poprzednie zobowiązania i zamiast zaoszczędzenia pieniędzy i czasu otrzymasz problemy prawne i długi.

Podsumowując, pomimo że kupno gotowych spółek jest wygodnym i dobrym rozwiązaniem, jak w każdej branży trzeba zachować czujność. Korzystaj tylko ze zweryfikowanych firm jak LTD Solutions, znanych na rynku i cieszących się zaufaniem. Dzięki temu zyskasz sporo czasu, który musiałbyś zmarnować na dopełnienie wszelkich formalności i otrzymasz spółkę gotową do działania – ze zdolnością kredytową, z wpisem do KRS, nadanym numerem NIP i odpowiednimi wpisami PKD.