Wydrukuj tę stronę
środa, 24 listopad 2021 17:49

Dom z bali czy dom z drewna? Jaka jest różnica?

domy z drewna domy z drewna pixabay

Niewątpliwie, drewno jako materiał budowlany posiada mnóstwo zalet oraz niezwykłych cech, którymi nie mogą pochwalić się inne materiały.

Ten naturalny surowiec jest nie tylko ekologiczny i przyjazny dla środowiska, ale również trwały, wytrzymały, czy też tani. Dlatego, teraz jest idealny czas, aby przygotować się do zakupu czy też budowy domu z bali lub drewna. Warto jest wiedzieć, że zawsze masz do wyboru dwie opcje: bale lub drewno. Jaka jest różnica między domami z bali a domami z drewna? Czym się różnią, a jakie cechy mają wspólne?

Różnice pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Główną różnicą między domami z bali a domami z drewna jest sposób wykorzystania materiału jakim jest drewno. W rezultacie otrzymujesz zdecydowanie inny wygląd budynku. Bale dają pewien rustykalny klimat, podczas gdy domy z drewna mogą wykorzystywać różne materiały zewnętrzne, które nie mają nic wspólnego z ich drewnianym wnętrzem. Na ogół, domy z bali mają profil poziomy, a domy drewniane są pionowe. Tendencje te wynikają ze sposobu ułożenia bali i ustawienia ramy. Ale na walorach estetycznych różnice się nie kończą. W domu z drewnianych bali utrzymanie temperatury może być bardziej skomplikowane, ponieważ często zdarza się tak, że pomiędzy kłodami występują szpary – większe niż w przypadku drewnianych desek. Ponadto, okrągłe bale mogą być cięższym materiałem niż proste deski. Przy budowie domu z drewna konstruktor koncentruje się na elementach konstrukcyjnych domu (słupach, belach, itp.), a przy budowie domu z bali na niekonstrukcyjnych elementach budowy domu (izolacji, listwach itp.).

Podobieństwa pomiędzy domem z bali a domem z drewna

Jak na tak niezwykle różne domy, domy z drewna i bali mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim, w obu przypadkach są to budynki robione na zamówienie, indywidualnie projektowane i produkowane, zazwyczaj sprzedawane w stanie nie zmontowanym i zbudowane według obliczonego systemu budowlanego. Zarówno domy z bali, jak i domy z drewna mają za podstawę duże belki (okrągłe lub kwadratowe), umiejętnie dopasowywane do siebie, tworząc jednolitą strukturę. Oba materiały są naturalne, przyjazne dla środowiska, ekologiczne oraz nadają się do recyklingu i biodegradacji. Ponadto, dom z bali i dom z drewna wiąże się z przeprowadzką do miejsc, które są zwykle wiejskie, z dala od zgiełku miasta; czasem odległe od świata, w którym żyło się do tej pory. Ponadto, obie konstrukcje nadają się do całorocznego użytku, ale w obu przypadkach muszą być wykonane prace ociepleniowe dachu i podłogi, aby wzmocnić termoizolację budynku.

Jeśli chodzi o to, co wybiera większość ludzi, to większość z nich wybiera po prostu naturalny, dobry dla zdrowia materiał budowlany, który szczyci się pięknym wyglądem. Zarówno dom z bali, jak i dom z drewna jest właśnie takim wyborem. Warto jednak pamiętać, że dużą rolę odgrywa również wybrana jakość materiału budowlanego, dostawcy drewnianych konstrukcji lub sposób wykonania, co w znacznym stopniu wpływa również na koszt czy też wartość. Mimo wszystko, wygląd takich konstrukcji wydaje się być nadrzędną atrakcją i wzbudza duże zainteresowanie emocjonalne. Kiedy starasz się posiadać jeden z tych domów, skoncentruj większość swojej uwagi na uzyskaniu miejsca, które będzie Twoją osobistą oazą.